25.10.2018 / Gösterim Sayısı : 304

İl Genelinde Eş Zamanlı Yol Kontrolleri Yapıldı

#İl Genelinde Eş Zamanlı Yol Kontrolleri Yapıldı

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli Hayvan sağlığı ekipleri tarafından son 15 günde il genelinde eş zamanlı olarak 38 yol kontrolü yapılmış ve 13 kişiye idari yaptırım uygulanmıştır.

Hayvan sağlığı insan sağlığını doğrudan etkilemektedir. Hayvan sağlığının sağlanamadığı bir ortamda insan sağlığını korumak ve güvenilir gıdaya erişmek mümkün olmamaktadır. Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların önüne geçilebilmesi için öncelikle hayvan sağlığı korunmalı, hastalıkların yayılması önlenmelidir. Hayvan hastalıklarının yayılmasındaki en önemli etken ise kontrolsüz hayvan hareketleridir. Kontrolsüz hayvan hareketlerinin engellenmesi açısından da yol kontrolleri çok önemlidir. Bu önem doğrultusunda, İl Müdürlüğümüz hayvan sağlığı ekipleri tarafından ilimizde hayvan hareketlerini kontrol altında tutarak, hayvan hastalıklarının yayılmasının önüne geçmek ve özellikle il dışından hastalıklı hayvanların ilimize girişini engellemek amacıyla tüm ilçelerimizde eş zamanlı olarak yol denetimleri yapılmaktadır. Bu kapsamda, ekiplerimiz tarafından son 15 günde 38 yol kontrolü yapılmış olup, bu kontroller sırasında 12 tanesi uygunsuz hayvan hareketi ve 1 tanesi uygunsuz hayvansal ürün hareketi olmak üzere 13 kişiye idari yaptırım uygulanmıştır. Bu denetimlerle birlikte hayvan sağlığı ekiplerimiz tarafından 2018 yılında bu güne kadar toplam 184 adet yol kontrolü yapılmış olup, 23 kişiye idari yaptırım uygulanmıştır.

“Sağlıklı hayvan, güvenli gıda, sağlıklı insan” parolası ile gerçekleştirdiğimiz yol kontrollerimiz il genelinde devam etmektedir. Yetiştiricilerimizden beklentimiz veteriner sağlık raporu ve hayvan pasaportu olmayan hayvan hareketinden kaçınmalarıdır. Kontrolsüz hayvan hareketlerini engelleyerek hayvan sağlığını, dolayısı ile insan sağlığını korumak amacıyla yaptığımız denetimler artarak devam edecektir.

''