14.6.2018 / Gösterim Sayısı : 204

İnsan Sağlığını Tehdit Eden İşyerlerine Gıda Denetim Ekiplerimiz Göz Açtırmıyor (Toplam 12 Bin kg Mevzuata Aykırı Ürün İmha Edildi, 63 Firmaya 458 Bin TL İdari Para Cezası Uygulandı)

#Gıda Denetim Ekiplerimiz Göz Açtırmıyor

Ordu İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından, gıda işletmelerine yönelik denetimlerimiz 2018 yılında da aralıksız devam ediyor. 

Bu kapsamda, 1 Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar İl genelinde 5 bin 949 gıda denetimi yapılarak denetimler sırasında 264 adet gıda numunesi alınmıştır. Yapılan denetimler sonucu; toplam 63 firmaya 458 bin 588 TL idari para cezası uygulanırken, 1 işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.  Denetimlerde mevzuata aykırı bulunan 2.831 kg et ve et ürünü, 8.989 kg süt ürünü, 218 kg pirinç, 32 kg arıcılık ürünü imha edilmiştir. 132 kg et ve et ürünü, 1.056 kg salça ile 42 kg diğer gıda ürünü de işlemleri sonuçlanıncaya kadar yediemine alınmıştır. Ayrıca ithal edilmek istenilen ve mevzuata aykırı bulunan 99.059 kg gıda hammaddesinin imha işlemleri başlatılmıştır.

Aralıksız olarak yapılan risk esaslı denetimler, rutin denetimler ve Alo 174 Gıda  Hattı'na gelen şikâyetler doğrultusunda, insan sağlığını olumsuz etkileyen ve mevzuata aykırı hareket eden firmalara ceza verildi.  

Gıda işletmelerine yönelik denetimler hakkında açıklamada bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Kemal YILMAZ; Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması noktasında azami bir hassasiyet gösterildiğini vurgulayarak, yaptığımız denetimler sırasında insan sağlığını tehdit eden unsurlar tespit edildiğinde hiçbir şekilde müsamaha göstermiyoruz. Müdürlüğümüz tarafından yapılan denetimler riske dayalı denetim (rutin denetim), numune denetimleri, Alo 174 Gıda Hattına yapılan şikâyet ve ihbar denetimleri ile takip denetimleri şeklinde yürütülmektedir. Bunların dışında özel günler, özel dönemler ve özel kontroller amacıyla diğer denetimler de yapılmaktadır. Aynı zamanda ilçelerimize yönelik olarak toplu denetimler de sürdürülmekte ve bütün gıda işletmecileri denetlenmektedir. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bulunan kantin ve yemekhaneler ile birlikte okul çevresinde gıda satışı yapan veya toplu tüketime sunan işyerlerinin denetlenmesine özen gösterilmektedir" diyerek sözlerine son vermiştir.


''