T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

FINDIK ÜRETİCİLERİ VE ARICILARIN DİKKATİNE “FINDIK KURDU VE KAHVERENGİ KOKARCA ZARARLILARINA HEP BİRLİKTE DUR DİYELİM"

Yayın Tarihi : 6.05.2024

​Fındık ürününün önemli zararlılarından olan Kahverengi Kokarca, havaların ısınmaya başlaması ile birlikte kışlaklardan çıkıp öncelikle kışlak çevresinde konukçulara zarar yapmaya başlamıştır. Kahverengi kokarcada ilk erginler görüldüğünden zararlıya karşı 1. ilaçlama yapılmalıdır. Yumurtadan çıkan 1. dönem nimflerin görülmesiyle birlikte fındığın iç doldurma döneminde 2. ilaçlama, yeni nesil erginlere karşı da fındığın olgunlaşma döneminde 3. ilaçlama önerilir. Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünleri Bakanlığımız Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanında belirtilmiş ve aşağıdaki tabloda sıralanmıştır. (https://bku.tarimorman.gov.tr/)

Fındıkta Kahverengi Kokarca Zararlısı İçin Ruhsatlı Bitki Koruma Ürünleri 

Etken MaddeTicari AdıDozu
800 g/l Malathion +12,8 g/l Gamma-cyhalothrinSANCTUM100 ml/da                     
218 g/l Acetamiprid + 37 g/l Emamectin BenzoateRELAXİA50 ml/100 L
100 g/l Chlorantraniliprole + 50 g/l Lambda-cyhalothrin AMPLİGO60 ml/100 L su
60 g/l Gamma-cyhalothrinVANTEX30 ml/da 

 

Fındığın önemli zararlılarından bir diğeri de fındık kurdudur. Fındık kurdu, beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarar yapmaktadır. Ergin çıkışları mayıs ayında tamamlanarak zarar yapmaya başlarlar. Fındık kurdu mücadelesi, meyvelerin zararlıdan korunması amacına dayanmaktadır. Kimyasal mücadele ergin fındık kurdu zararlısının ekonomik zarar yapmaya başladıkları dönemde, bahçedeki hakim çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4 mm) yapılmalıdır. Fındık kurdu mücadelesine karar vermek için, önce her 2-3 günde bir; güneş doğmadan, sabahın erken saatlerinde fındık kurdu sayımı yapılmalıdır. 10 ocakta 2 ve daha fazla fındık kurdu ergini bulunursa ilaçlama yapılmalı, aksi taktirde ilaçlama yapılmamalıdır.  

Fındık kurdu popülasyonun yüksek olduğu yerlerde, yumurta koyarak yaptığı zararı engellemek için çiftleşme döneminde (mayıs sonu-haziran başı) ikinci bir ilaçlama yapılmalıdır.

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yapılan tespitlere göre; İlimizde fındık kurdu mücadele zamanı; Sahil kesimde 6 Mayıs, orta kesimde 9 Mayıs ve yüksek kesimde ise 12 Mayıs tarihinden itibaren başlanmalıdır. İlaçlamalar sahil, orta ve yüksek kesimde bir haftalık süre içinde bitirilmeli ve ilaçlamada etkinliği artırmak için çiftçiler birlikte hareket etmelidir.

Mücadelede her iki zararlının görüldüğü bahçelerde hem Fındık Kurdu ve hem de Kahverengi Kokarcaya etkili Bitki Koruma Ürünleri kullanılmalıdır.

Bu zararlılara karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin tavsiyelere uygun olarak ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.        

İlaçlama esnasında hiçbir şey yenilip içilmemeli gözlük, maske, eldiven, tulum ve çizme mutlaka giyilmelidir. İlaçlama bittikten sonra mutlaka bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Boş ilaç ambalajları gelişi güzel çevreye atılmamalı uygun bir şekilde bertaraf edilmelidir. İlaçlama yapılan bahçelerde 10 gün süre ile hayvan otlatılmamalıdır.

İlimizin fındıktan sonra diğer önemli bir geçim kaynağı da arıcılıktır.İlaçlama esnasında arıların su içtiği kaynaklara Bitki Koruma Ürünleri bulaştırılmaması son derece önemlidir. İlaçlamalar akşam saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılmalıdır. 

Ayrıca arıcılarımızın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden bulundukları yöredeki mücadele programları hakkında bilgi alarak, mevcut imkanlar ölçüsünde arı kovanlarını ilaçlama yapılacak alanlardan en az 6 km. uzaklaştırmaları gerekmektedir.