T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“ORDU İLİ SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ" KAPSAMINDA 40 BİN HIYAR FİDESİ DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 17.04.2024

​Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün destekleriyle uyguladığımız “Ordu İli Sebze Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında temin edilen fidelerin dağıtımı törenle gerçekleştirildi. Dağıtım törenine Valimiz Sayın Muammer Erol, İl Müdürümüz Kemal Yılmaz ve üreticilerimiz katıldı.

Törende bir konuşma yapan İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; “Seracılık, ilimizde fındığın yanında üreticilerimize ciddi bir gelir sağlayan önemli bir sektördür. Bizlerde bunun bilinci ile İlimizde açıkta ve örtüaltı yetiştiriciliğini teşvik ederek üretim desenini daha da zenginleştirmek ve birim alandan kaliteli ve yüksek verim almak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Özellikle son yıllarda uyguladığımız projeler ile fide desteği ve sera naylonu desteği vererek örtüaltı yetiştiriciliği yapan üreticilerimize destek oluyoruz. Bugün de Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün destekleriyle uyguladığımız “Ordu İli Sebze Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında temin edilen fideleri üreticilerimize teslim edeceğiz. Proje kapsamında  ilimiz genelinde  daha önce 50 bin adet aşılı çift gövde domates fidesini dağıtmıştık. Bugün de 40 bin adet hıyar fidesinin dağıtımını gerçekleştiriyoruz" dedi.

Ordu'da örtü altı sebze yetiştiriciliğinin her geçen gün geliştiğini belirten İl Müdürümüz; “İlimizde örtü altı sebze yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla çok önemli projeler uyguluyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın kaynaklarıyla ilimizde örtü altı sebze yetiştiriciliğini önemli oranda geliştirdik. Yapılan bu çalışmalar neticesinde 2014 yılında 182 dekar olan örtüaltı alanımız, % 81 artarak bu gün itibariyle 330 dekara, üretici sayımız 1.000 e ulaşmıştır. Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak seracılığı önemsiyoruz ve ilimizde seracılığın daha iyi yerlere gelmesi adına bundan sonraki dönemde de çalışmalara devam edeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

İl Müdürümüz Kemal Yılmaz'ın konuşmasının ardından üreticilerimize fidelerin dağıtımı yapılarak program son bulmuştur.