T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KAHVERENGİ KOKARCA İLE KIŞLAK ALANLARDA MÜCADELE İÇİN BİYOSİDAL ÜRÜNLER RUHSATLANDIRILDI

Yayın Tarihi : 30.03.2024

Fındığın en önemli zararlısı olan ve ilimizin bazı bölgelerinde yoğun olarak görülen Kahverengi Kokarca, kışı ergin halde kışlak diye tabir edilen ev, ahır, depo gibi kapalı mekanların korunaklı kısımlarında geçirirler. Kahverengi Kokarcanın kışlak diye tabir ettiğimiz alanlardan çıkarak fındık bahçelerine dağılmadan kitle halinde imha edilmesi bu zararlı ile mücadelede büyük önem taşımakta olup, kışlakların kontrol edilerek bu alanlarda yapılacak mücadele kahverengi kokarca popülasyonunun baskılanması açısından çok önemlidir.

 Bu amaçla Sağlık Bakanlığınca insan yaşamının olduğu kışlak alanlarında kullanılmak üzere Killmethrin 2,5 WP/18 (Deltamethrin), Excyper 16/2/18 (Cypermethrin,Tetramethrin,Piperonyl Butoxide), Deepest 18 (Alphacypermethrin, Tetramethrin ) ve Deepest Maxi/18 (Cypermethrin,Tetramethrin) ticari isimli biyosidal ürünler ruhsatlandırılmıştır. Bu biyosidal ürünlerin zararlının kışlaklarda olduğu dönemde kullanımı ile yapılan güçlü bir mekanik mücadele zararlının popülasyon yoğunluğunu önemli ölçüde azaltacaktır.

 Ayrıca zararlı ile mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Vit Halys (100 Mg Murgantiol+80 Mg Methyl-E,E,Z-2,4,6 -Decatrienoate) isimli feromon ruhsatlandırılmış olup, feromon tuzak kullanılarak biyoteknik mücadele yapılabilir.

Kimyasal mücadele zamanı ise İl/İlçe Müdürlüklerimiz teknik personeli tarafından takip edilmekte olup, üreticilerimize mücadele zamanı ilan edilecektir. Kullanılabilecek bitki koruma ürünleri Bakanlığımız Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanında (bku.tarimorman.gov.tr) yayınlanmaktadır.