T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Arıcılık Malzeme Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 25.01.2024

“TULIP Bolaman Çayı Havzası Projesi" kapsamında hibe almaya hak kazanan arıcılarımıza varroa zararlısı ile mücadele amacıyla alınan ilaçların ve Bakanlığımız desteğiyle uyguladığımız “Çiçeklerden Gelen Arı Mucizesi Projesi" kapsamında da polen toplama tuzaklarının dağıtımı gerçekleştirildi. İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirilen malzeme dağıtım törenine Valimiz Sayın Muammer Erol, İl Müdürümüz Kemal Yılmaz, Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çifçi ve çok sayıda arıcımız katıldı.

Törende konuşma yapan İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; “Arıcılık sektörü ilimiz için son derece önemli bir sektör olup, Ordu ili 19 bin ton bal üretimi ile Ülkemiz genelinde 1. sırada yer almaktadır. İlimizden 2023 yılında çeşitli ülkelere 723 ton bal ve arıcılık ürünü ihracatı gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımız tarafından arıcılarımıza önemli destekler verilmektedir. 2023 yılında arılı kovan desteklemesi iki kat artarak Birlik üyesi yetiştiricilere 60 TL, Birlik üyesi olmayan yetiştiricilere 40 TL olarak belirlenmiştir" dedi.

Arıcılık sektörünün ilimiz ekonomisine olan katkısını arttırmak amacıyla önemli çalışmaların yapıldığını belirten İl Müdürümüz; "İlimizde bal üretiminin artırılması amacıyla yaptığımız çalışmaların yanında arı ürünlerinin üretiminin artırılması amacıyla da önemli projeler uyguluyoruz. Bu kapsamda ilimizde polen üretiminin artırılması amacıyla Bakanlığımız desteğiyle uyguladığımız “Çiçeklerden Gelen Arı Mucizesi Projesi" kapsamında bugün burada arıcılarımıza polen toplama tuzaklarının dağıtımını ve “TULIP Bolaman Çayı Havzası Projesi" kapsamında alımı yapılan varroa ilaçlarının dağıtımını gerçekleştireceğiz. Böylelikle uyguladığımız çeşitli projelerle son 2 yılda 368 arıcımıza toplam 7 bin 450 adet polen toplama tuzağının dağıtımını gerçekleştirmiş olacağız. “TULIP Bolaman Çayı Havzası Projesi" kapsamında arı hastalık ve zararlıları ile mücadele kapsamında 2022 yılında başvuru yapan 177 arıcımıza 131.700 doz varroa ilacı, 2023 yılında 162 arıcımıza 129.240 doz varroa ilacı hibe edilmiştir. Ayrıca kadın arıcılarımıza yönelik uyguladığımız çeşitli projelerle birlikte arıcılık konusunda eğitimler verilmiştir. İlimizde bal üretiminin ve kalitesinin artırılması amacıyla yapacağımız çalışmalar devam edecek, arı ürünlerinin çeşitlendirilmesi noktasında da projeler uygulamayı sürdüreceğiz" diyerek sözlerine son verdi.

Valimiz Sayın Muammer Erol tarafından hibe almaya hak kazanan arıcılarla hibe sözleşmeleri imzalanmış varroa ilaçları ve polen toplama tuzakları dağıtılarak tören son bulmuştur. ​