T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIMSAL AMAÇLI ÖRGÜTLER DERECELENDİRİLİYOR

Yayın Tarihi : 11.01.2024

1163 sayılı Kanun kapsamında kurulan Tarımsal Amaçlı Kooperatifler, 5200 sayılı Kanun kapsamında kurulan Tarımsal Üretici Birlikleri ve 5996 sayılı Kanun kapsamında kurulan Islah Amaçlı Hayvan Yetiştirici Birliklerinin Bakanlığımız tarafından belirlenen kriterler dahilinde derecelendirilmeleri için başvurular başladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ;

Başvuruların https://todes.tarimorman.gov.tr başvuru adresi üzerinden yapılacağını ve Bakanlığımızın yönetmelikle belirlediği kriterlere göre derecelendirileceğini, 60 ve üzeri puan alan tarımsal örgütlerin '' Birinci Derece Tarımsal Amaçlı Örgüt Belgesi'' almaya hak kazanacağını belirtti. Ayrıca bu belgeyi alan tarımsal örgütlerin tarımsal teşvik ve desteklemelerde önceliğe sahip olacağını, tarımsal kredilerde ilave faiz indiriminden faydalanacağını ve Bakanlığımız organizasyonlarında temsil edilme ve karar alma süreçlerine aktif olarak katılarak etkili olacağını ifade etti.

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ, derecelendirme başvurularının 31 Mart 2024 tarihine kadar https://todes.tarimorman.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılması gerektiğini belirtti.