T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi Eğitimi Düzenlendi

Yayın Tarihi : 4.01.2024

İnsan hayatı ve sağlığı için çok büyük önem arz eden güvenilir gıdanın temini, etkili ilacın doğru zaman ve dozda kullanılması, son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreye dikkat edilmesi, her aşaması kayıt altında olan ve izlenebilirliği sağlanmış tarımsal üretim ile mümkündür.

Bu kapsamda Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik doğrultusunda bitkisel üretim yapan üreticilerimize Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi verilebilmesi için İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personellerince Fatsa, Gürgentepe ve Gölköy ilçe müdürlüklerimizde eğitim toplantısı düzenlenmiştir.

Düzenlenen eğitimlerde katılımcılara Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik, zirai mücadele yöntemleri, pestisit formülasyon şekilleri, bunların uygulamaya hazırlanması, kalibrasyon, bitki koruma ürünü uygulamalarının çevreye, doğal dengeye, insan sağlığına etkileri konularında açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca arıların kullanılan zirai mücadele ilaçlarından zarar görmemesi için yapılması gereken uygulamalar hakkında da ayrıntılı bilgilendirme yapılmıştır.