T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BALIKÇILIĞIN DESTEKLENMESİ BAŞVURULARI 8 OCAK 2024 TARİHİNDE BAŞLIYOR

Yayın Tarihi : 2.01.2024

            Deniz ve iç sulardaki küçük ölçekli balıkçı gemilerinin av, avcılık ve sosyo- ekonomik verilerinin toplanması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması amacıyla, 8 Ocak 2024 tarihinde başlayacak destekleme başvuruları 16 Şubat 2024 Cuma günü mesai bitiminde sona erecektir.

- Denizlerde faaliyet gösteren 12 m'den küçük balıkçı gemileri ile içsularda faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamı destekleme kapsamına alınmıştır.

- 2024 yılı destekleme başvuruları balıkçı gemisinin ruhsat tezkeresinin düzenlendiği İl/İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır.

-Destekleme başvurusu yapılabilmesi için geminin SUBİS'de kayıtlı olması ve başvuru tarihinde geçerli “Balıkçı Gemileri İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresine" sahip olması gerekmektedir. Ruhsat geçerlilik süreleri dolmuş ama ruhsat yenilemek için yasal bir engel bulunmayan gemi ruhsatına sahip balıkçılar, destekleme dönemi içerisinde (başvuru son gününden önce) ruhsatlarını yenileyerek, destekleme müracaatlarını yapabileceklerdir.

-Birden fazla gemisi olan balıkçılar her bir gemisi için ayrı ayrı başvuru yapar.

-Gerekli şartları sağlayan gemilere boy uzunluğuna göre belirlenen miktarlarda gemi başına destekleme ödemesi yapılacaktır.

Boy uzunluğu;

 0-4,99 metreye kadar olan gemilere 3.500 TL,

 5-7,99 metre arası gemilere 4.250 TL,

 8-9,99 metre arası gemilere 5.250 TL,

 10-11,99 metre arası tüm balıkçı gemilerine 6.000 TL ödenecektir.

Ayrıca, balıkçı gemisinin sahibi veya ortağı olan kadın balıkçılara desteklemeye başvuru yapmaları halinde, ödenecek birim destekleme tutarının % 25 daha fazlası ödeme yapılacaktır.

Balıkçılarımızın mağdur olmamaları için destekleme başvurularını İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize 16 Şubat 2024 Cuma günü mesai bitimine kadar mutlaka yaptırmaları gerekmektedir.