T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ordu’da Koyunculuk Gelişiyor

Yayın Tarihi : 27.12.2023

İl Müdürlüğümüzce hazırlanan DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen “Koyunculuk Altyapısının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında alınan güneş enerji panellerinin ve şaftlı kırkım makinalarının dağıtımı gerçekleştirildi.

Dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; “İlimiz için koyun yetiştiriciliği oldukça önemli bir sektör olup, mevcut mera alanlarımızın ve bahçe altı otlarımızın değerlendirilmesi noktasında küçükbaş hayvancılık bizlere önemli avantaj sağlamaktadır" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığımızca ülkemiz genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi adına önemli desteklerin verildiğini söyleyen İl Müdürümüz; "Bakanlığımız tarafından üreticilerimize 2023 yılında verilecek olan hayvancılık desteklemelerinde önemli artışlar meydana geldi. Geçen yıl anaç koyun başına 50 TL olan destekleme miktarı 2 kat artarak bu yıl 100 TL olmuştur. Geçtiğimiz yıl 12 Bin TL olan Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği ise 30 Bin TL' ye çıkartılmıştır. Yine sürü büyütme desteğinde hayvan başına 200 TL destekleme verilmektedir. Hayvan gen kaynaklarının korunması amacıyla uygulanan halk elinde ıslah projesi kapsamında taban sürüde anaç ve yavrularına 160 TL, elit sürüde ise anaç ve yavrularına 300 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından ilimiz küçükbaş hayvan yetiştiricilerine geçtiğimiz yıl 4,5 Milyon TL destekleme ödemesi yapılmış olup, bu rakam 2023 yılında % 100 artış göstererek yaklaşık 9 Milyon TL'ye çıkmıştır. Ben halk elinde ıslah projesine ayrı bir parantez açmak istiyorum. İlimizde uyguladığımız bu projeden yararlanan yetiştiricilerimizin sürülerinde 18 kg olan 3 aylık kuzuların canlı ağırlık  ortalaması %45 artışla 26 kilogramlara ulaştı. % 4 olan ikizlik oranı 6 katlık bir artışla % 24' e çıktı. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere bu projeden çok önemli kazanımlar elde ettik" ifadelerini kullandı.

Bakanlığımızın verdiği desteklerin yanında yerelde de İl Müdürlüğümüz tarafından birçok projenin uygulandığını belirten İl Müdürümüz; "İlimizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi noktasında DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile uyguladığımız projeler son derece önem taşıyor. Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde "Ordu İlinde Koyunculuk Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi "ni hayata geçirmiş ve 50 adet güneş enerji paneli ile 100 adet ayak banyoluğu dağıtmıştık. Bunun yanında 2 adet Mobil Koyun Yıkama Banyoluğunu yetiştiricilerimizin kullanımına sunmuştuk. Bugünde yine aynı proje kapsamında 14 adet güneş enerji panelinin ve 15 adet şaftlı kırkım makinasının dağıtımını gerçekleştiriyoruz" ifadelerinde bulundu.

Bakanlığımızca verilen destekler ve İl Müdürlüğümüz tarafından yerelde uygulanan projeler neticesinde geçtiğimiz yıllarda 110 bin civarında olan küçükbaş hayvan sayısının 180 bin civarına ulaştığını belirten İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “Koyun yetiştiricilerimizin işlerini kolaylaştırmak adına elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğimizle uyum içerisinde çalışmayı sürdüreceğiz. Ben projenin uygulanmasında desteğini esirgemeyen DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Hakan GÜLTEKİN'e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Dağıtımını gerçekleştirdiğimiz makine- ekipmanların hayırlı olmasını diliyorum" diyerek sözlerini noktaladı.​