T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ MEVZUATI VE TARIMSAL ÜRETİM PLANLANMASINA YÖNELİK TOPLANTILAR YAPILDI

Yayın Tarihi : 19.12.2023

ÇKS Yönetmeliğinde 18 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik ve 14 Eylül 2023 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik ile birlikte, bitkisel üretimin planlanması, ÇKS iş ve işlemlerinde üretici ve üretim alanlarının sisteme kayıtlılığın artırılması, tarımsal faaliyetin yürütüldüğü intikali yapılmamış arazilerin kayıt altına alınması amaçlanmıştır. Bakanlığımızın yürüttüğü çalışmaların tüm üreticilerimize iletilmesi bağlamında, İlimiz Mesudiye ve Akkuş ilçelerimizde mahalle muhtarları, ziraat odaları  ve üreticilerimizin katılımıyla gerçekleşen toplantılar düzenlenmiş olup, toplantıda ÇKS başvurularında sağlanan kolaylıklar ve üretim planlanması ile ilgili konular dile getirilmiştir.

Çiftçilerimize tarımsal üretimin planlanması hakkında yönetmelik ve intikali yapılmamış arazilerin ÇKS'ye nasıl kayıt edileceğine ilişkin ayrıntılar anlatıldı.

Ayrıca, 2 Ocak 2024 tarihinde sona erecek olan 2024 üretim yılı ÇKS müracaatlarını e- Devlet Kapısı üzerinden ya da İlçe Müdürlüklerimize gelerek başvuru yapabilecekleri hususunda üreticilerimiz bilgilendirilmiştir.