T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Fındık Bahçesinde File Örtü Kullanılarak Fındık Hasadı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 22.9.2022

İl Müdürümüz Kemal Yılmaz, fındık bahçesinde file örtü kullanarak hasat işlemini gerçekleştiren Fatsa İlçesi Kabakdağı Mahallesinden üreticimiz Yaşar VARAN 'ı ziyaret etti.

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ fındık bahçesinde yaptığı açıklamada; "Üreticilerin daha fazla kazanmasının yolu maliyetlerin düşürülmesinden geçmektedir. Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ana ürünümüz fındıkta verim ve kalitenin artırılması noktasında yaptığımız çalışmaların yanında maliyetlerin düşürülmesi amacıyla da önemli tedbirler hayata geçiriyoruz. Bunlardan biri de file ile hasat. Bu sistemi kullanan üreticilerimiz hem işçi maliyeti hem de randıman yönünden avantajlar elde ediyor." dedi.

Fındığın tam olgunlaştıktan sonra yerden toplanmasının üreticiye ek kazanç getirdiğini vurgulayan İl Müdürümüz; "File hasadı yapan üreticiler randımanın artmasıyla kilogram başı fazladan para kazanma imkanı bulabilmektedir. Son yıllarda uygun bahçelerde file örtü ile fındık hasadı yaygınlaşmaya başladığını görmekteyiz. Bu sistem ile birlikte tam olgunlaşmış fındık ya kendiliğinden ya da dalları silkeleme yoluyla yere düşüyor. Bu sayede hem işçilik maliyeti düşmekte hem de randıman artışı sağlanmaktadır. Bu konuda talepte bulunan üreticilerimize destek vermeye hazırız" diyerek sözlerini noktaladı.