T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GIDA İŞLETMELERİNE SIKI DENETİM

Yayın Tarihi : 5.7.2022

Gıda güvenilirliğinin sağlanması, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretimi, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve tüketici sağlığının en üst seviyede korunması Bakanlığımızın asli görevleri arasında bulunmaktadır. Gıda sektöründe yer alan işyerlerine düşen en büyük sorumluluk ise; gıda mevzuatıyla belirlenen genel ve özel hijyen kurallarını doğru ve eksiksiz biçimde uygulayarak, gıdaların hastalık etmenleri ile bulaşmasını önlemek ve tüketici sağlığını korumaktır.

İlimizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, tüketici sağlığının ve menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla gıda üretim, işleme, dağıtım, toplu tüketim ve satışının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri hassasiyetle yürütülmektedir.

 İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol ekipleri tarafından 2022 yılında günümüze kadar 7.182 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirildi. Yine ekiplerimiz tarafından yurtiçi denetimlerinde toplam 346 adet numune alınmış, gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 51 gıda işletmesine idari para cezası uygulanarak 14 işletme hakkında da Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca gıda ihracat ve ithalat işlemleri için 1.063 resmi kontrol gerçekleştirilmiş olup 1.038 adet numune alınmıştır.

Unutulmamalıdır ki, etkili bir denetim sistemi, tüketicinin, tüketici örgütlerinin denetimlere katılmaları, katkı sağlamaları ile mümkündür. Çünkü tüketicinin herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için ilgili kurumlara ya da yetkili makamlara müracaat etme hakkını içeren şikayet hakkı da bulunmaktadır. Bu nedenle; gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikayeti olan tüketiciler de "174 Alo Gıda Hattı"nı arayarak veya 0501 174 0 174 WhatsApp gıda ihbar hattı üzerinden ihbarda bulunabilmektedirler.