T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Alet Makine Dağıtımları Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 24.6.2022

Bakanlığımız tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesine yönelik uygulanan hibe programından faydalanan Kumru'lu üreticilerimize makine-ekipmanları düzenlenen törenle dağıtıldı. Törene Kumru Kaymakamı Emrah AKDUMAN, Kumru Belediye Başkanı Yusuf YALÇUVA, İl Müdürümüz Kemal YILMAZ, Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir ÖNGEN ve çok sayıda üreticimiz katıldı.

Törende söz alan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ yaptığı açıklamada; "Bakanlığımız tarafından üreticilerimizin daha profesyonel anlamda üretim yapmalarını sağlamak ve üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla birçok alanda tarımsal desteklemeler yapılmaktadır. Bu destekleme kalemlerinden bir tanesi de Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yapılan desteklemelerdir. Bu kapsamda İlimizde makine-ekipman desteğine ülkemiz genelinde en yüksek proje başvurusu yapılmış ve Ordu bu alanda ilk sırayı almıştır. İl-İlçe Müdürlüklerimizde ve Ziraat Odalarımızda görevli arkadaşlarımızın sahada gerçekleştirmiş olduğu yoğun çalışmalar neticesinde 9 bin 100 proje başvurusu alınmıştır. Alınan bu başvurular içerisinde 5 bin 10 dosya Bakanlığımızca uygun bulunmuştur. Program kapsamında ilimize 30 milyon TL bütçe ayrılmıştır. Bu bütçe ile şuana kadar ilimizde Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar konusunda 6 proje, Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları konusunda ise 2 bin 250 proje destek kapsamına alınmıştır. Bundan sonraki süreçte de bütçe imkanları doğrultusunda açıklanacak yeni listelerle birlikte üreticilerimizin desteklenmesine devam edilecektir. İlimiz genelinde makina-ekipman dağıtımlarımız devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

Bakanlığımız tarafından ilimiz üreticilerine çok önemli tarımsal destekler verildiğinin altını çizen İl Müdürümüz; "İlimize gerek bitkisel üretim gerekse hayvansal üretim alanlarında yılda 370 milyon TL civarında destek verilmektedir. Üreticilerimizin bu desteklerden en üst seviyede faydalanmalarını sağlamak amacıyla tüm paydaşlarımız ile birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dağıtılan makina-ekipmanlar üreticilerimize hayırlı olsun" diyerek sözlerini noktaladı.