T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AKKUŞ İLÇEMİZDE MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU VERİLİYOR

Yayın Tarihi : 20.5.2022

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce İlimizde kültür mantarı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla uzun yıllardan beri çalışmalar yapılmakta olup, artarak devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında; Akkuş İlçemizde Argan Yerel Eylem Grubu Derneğinin talebi üzerine  Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Akkuş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce ortaklaşa olarak "Mantar Yetiştiriciliği Kursu" düzenlenmektedir.

14 Mayıs 2022 tarihinde başlayan ve Ordu İl Müdürlüğümüz Teknik Personelleri tarafından verilmeye devam eden eğitimde kursiyerlere; İş Sağlığı ve Güvenliği, Mantar Üretim Ortamları ve Mantar Üretimi konularında bilgiler verilmektedir.  Teorik eğitimin yanısıra, istiridye mantarı  üretiminde kompost hazırlığı ile kütükte ve bitkisel atıklarda mantar miseli ekimi konusunda uygulamalı olarak verilmekte olan eğitime Akkuş İlçesinden katılan kursiyerler yoğun ilgi göstermektedirler.

İlimizde üreticilerimizin gelir düzeyinin yükseltilmesi amacıyla, küçük arazilerde yüksek gelir getirebilecek ve ilimiz iklimine uygun olan kültür mantarı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması çalışmaları eğitimler ve hibe destekleriyle sürdürülmektedir.

Üreticilerimize ürünlerinin bereketli kazançlarının bol olmasını dileriz.