T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÖĞRENCİLER HEM EĞLENDİ HEM ÖĞRENDİ

Yayın Tarihi : 18.05.2022

Tarım ve Orman Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nın koordinasyonunda her yıl ilköğretim öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" düzenlenmektedir.

2022 yılında "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği " teması ile gerçekleştirilen "Lider Çocuk Tarım Kampı", ilimizde İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda Altınordu ilçesinde bulunan Haki Yener İlkokulundan 30 öğrencinin katılımı ile 16-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda öğrencilerin balıkçılık ve su ürünleri konularında bilgilerini arttırmak, su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi, kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesi gibi konularda etkinlikler düzenlenmiştir.

Düzenlenen kamp etkinlikleri çerçevesinde ilk gün, İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda öğrencilerimize İl Müdürlüğümüz çalışmaları hakkında bilgiler verildikten sonra Medreseönü balıkçı barınağı ziyaret edilerek balıkçılar ile sohbet edilmiş, daha sonra ise ilimizin ana ürünü olan fındığın işlendiği fındık fabrikası ardından ise Karadeniz Bölgemizin önemli ürünlerinden olan çay fabrikası ziyaret edilmiştir. 

Kampın ikinci gününde ise Fatsa ilçemizde bulunan broiler tavuk işletmesi ile su ürünleri üretim tesisi gezilerek öğrencilere balık ikram edilmiş günün sonunda ise mantar üretim tesisi ziyaret edilmiştir.

Kampın son gününde ise Arıcılık Araştırma Enstitüsüne gidilmiş, balın üretim aşaması ve arıcılık faaliyetleri anlatılarak balla ilgili tüm analizlerin gerçekleştirildiği laboratuvarlar ve Bal Paketleme Tesisi ziyaret edilmiş, ardından çilek tarlası gezilmiştir.

Kampın ardından İl Müdürlüğü bahçesinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek İl Müdürümüz Kemal Yılmaz tarafından öğrencilere hediyeler ve kamp katılım belgesi takdim edildi.