T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AKKUŞ İLÇEMİZDE 100 ÜRETİCİMİZ DAHA ORGANİK TARIMA GEÇİŞ YAPTI

Yayın Tarihi : 19.4.2022

Organik Tarıma Geçiş Yapan Üreticilerimize 100 Ton Organik Gübre Dağıtıldı

İl Müdürlüğümüz ile DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde uyguladığımız "Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Akkuş ilçemizde organik üretime yeni başlayan 100 üreticimize 100 ton organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi. Gübre dağıtım törenine Akkuş Kaymakamı Emrah Aslan, İlçe Belediye Başkanı İsa Demirci, İl Müdürümüz Kemal Yılmaz, DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Şeref Demir, Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya ve çok sayıda üretici katıldı.

Gübre dağıtım töreninde söz alan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Ordu'da özellikle son yıllarda tarımsal üretimin artırılması noktasında önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Gerek Bakanlığımız bütçesi kullanılarak gerek Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile gerekse de DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın bize sağlamış olduğu kaynaklarla birbirinden değerli projeler uygulanıyor" dedi.

Akkuş ilçemizde organik tarımı geliştirmek için önemli projelerin hayata geçirildiğinin altını çizen İl Müdürümüz; "İlimizde yaklaşık 52 bin dekar alanda 2 bin 80 üreticimiz tarafından organik tarım yapılıyor. Akkuş ilçemizde ise yaklaşık 12 bin dekar alanda 550 civarında üreticimiz tarafından organik tarım yapılıyor. Akkuş ilçemiz tarımsal üretim noktasında çok önemli potansiyele sahip. Özellikle organik olarak Akkuş şeker fasulyesinin yetiştiriliyor olması ve coğrafi işaret alması bugün gelinen noktada ilçemiz adına son derece önemli" ifadelerini kullandı.

Akkuş ilçemizde 100 üreticimize 100 ton organik gübre dağıtıldığını belirten İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan, DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen "Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Akkuş ilçemizde 100 üreticimiz daha organik üretime geçiş yaptı. Bu kapsamda organik tarıma geçiş yapan, sertifikasyon desteği verdiğimiz üreticilerimize 100 ton organik gübre dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Tabi Bakanlığımızın da burada ciddi destekleri var. Organik tarım yapanlara bireysel sertifika sahibi olanlara dekara 100 TL, grup sertifikasyonları olanlara da dekara 50 TL destek sağlamaktadır. 2021 yılı içerisinde de ilimizde organik tarım yapan üreticilerimize Bakanlığımız tarafından 1.7 milyon TL destek verildi. Bundan sonra da tarımsal üretimi artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Projemizin ilimiz ve Ülkemiz tarımı için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı. Konuşmaların ardından İl Müdürümüz Kemal YILMAZ tarafından organik tarım yapacak yeni üreticilerimiz adına Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet KAYA'ya sertifikasyon belgesi verildi.