T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 31.3.2022

Ordu İlinde kültür mantarı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla uzun yıllardan beri çalışmalar yapılmakta olup, bu çalışmalar artarak devam etmektedir. İlimizde mantar konusunda üreticilerimizi bilgilendirerek yetiştiriciliğini teşvik etmek, üretim desenimizi daha da zenginleştirmek ve çiftçilerimizin gelir düzeyini artırmak amacıyla Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Altınordu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce ortaklaşa olarak "Mantar Yetiştiriciliği Kursu" düzenlenmiştir.

07-30 Mart 2022 tarihleri arasında İl Müdürlüğü Teknik Personeli tarafından verilen  eğitimde kursiyerlere İş Sağlığı ve Güvenliği, Mantar Üretim Ortamları ve Mantar Üretimi konularında teorik eğitimin yanısıra istiridye mantarı  üretiminde kompost hazırlığı ve misel ekimi konusunda uygulamalı olarak eğitim verilmiştir.

İlimizde üreticilerimizin gelir düzeyinin yükseltilmesi amacıyla, küçük arazilerde yüksek gelir getirebilecek ve ilimiz iklimine uygun olan kültür mantarı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması çalışmaları eğitimler ve hibe destekleriyle sürdürülmektedir.

Üreticilerimize ürünlerinin bereketli kazançlarının bol olmasını dileriz.