T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KİVİ ÜRETİM ALANLARIMIZA YENİLERİ EKLENİYOR

Yayın Tarihi : 16.3.2022

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde yürütülen Ordu İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında hibe almaya hak kazanan 25 üreticimizle hibe sözleşmeleri imzalandı. Düzenlenen programa DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ ve üreticilerimiz katıldı.

Programda bir konuşma yapan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Bugün kivi yetiştiriciliğinde DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kaynakları kullanılarak toplamda 50 da alanda uygulayacağımız projeden yararlanacak olan 25 üreticimizle sözleşme imzalamak için buradayız. İlimiz tarımının kalkınması adına İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hazırlayıp teklif ettiğimiz projeler DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenmektedir. Bu kapsamda DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı her alanda olduğu gibi kivi yetiştiriciliği konusunda da ilimize çok ciddi destekler sağlamaktadır." dedi.

Kivi yetiştiriciliğinin ilimiz için son derece önemli ve getirisi yüksek bir ürün olduğunun altını çizen İl Müdürümüz; "Özellikle sahil ve orta kesimlerde kivi yetiştiriciliği, fındık üreticilerimize önemli bir ek gelir sağlamaktadır. İlimizde kivi üretim alanlarının artırılması adına son 2 yıl içerisinde 300 da yeni kivi bahçesi tesis edildi. Bu tesislerin ilimize örnek olacağına ve üretimin daha da artacağına inanıyorum. Ayrıca göreve geldiği günden beri çalışmalarımızı yakından takip eden ve önemli destekler sağlayan DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanımız Sayın Hakan GÜLTEKİN'e teşekkür ediyorum. Projeden yararlanan siz değerli üreticilerimize bir kez daha teşekkür ediyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum." diyerek sözlerini noktaladı.

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ'ın ardından söz alan DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan GÜLTEKİN ise; "Bizler DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı olarak bu bölgede üretimin her aşaması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Özellikle üretim ve istihdam odaklı tarım, hayvancılık, turizm ekseninde birçok proje destekledik. Bugün Ordu Valiliğimizin bünyesinde Tarım ve Orman Müdürlüğümüz siz üreticilerimiz adına başarılı projeleri bizlere sunuyorlar. Bu kapsamda bizlerde siyez buğdayı, kuru fasulye, kivi yetiştiriciliği gibi birçok tarımsal ve hayvansal üretim ile ilgili sunulan projeleri bütçemizin elverdiği ölçüde destekledik. Bölgemizin kivisi tadı ve aroması bakımından diğer bölgelerdeki kivilerden ayrılan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden bu bölgenin kivisi tutuluyor ve bunu bilen tüccarlarda bizim bölgemizin kivisini fazla miktarda almak istiyorlar. Bizlerde bu konuda sizlerin destekçisi olmaya devam edeceğiz. Siz değerli üreticilerimize projenin hayırlı olmasını diliyorum." diyerek sözlerini noktaladı.

Tören hibe almaya hak kazanan kivi yetiştiricilerimizin sözleşmelerini imzalaması ile son bulmuştur.