T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kadın Girişimci Kooperatifleriyle Bir Araya Gelindi

Yayın Tarihi : 11.3.2022

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde İlimizde faaliyet gösteren kadın girişimi, üretim ve işleme kooperatiflerinde emek veren kadınlarımız ile kahvaltı organizasyonunda bir araya gelindi.

Kahvaltı programından sonra gerçekleştirilen toplantıda Kadın Girişimi Kooperatiflerinin sorun ve çözüm önerileri üzerine konuşuldu.

Gerçekleştirilen programda konuşma yapan İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; "Öncelikle hayatımızın her alanında yer alan, hayatımızın her anını güzelleştiren ve anlamlandıran siz değerli kadınlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir bakıyoruz tarımsal üretimde yer alıyorsunuz, bir bakıyoruz çocuklarımıza annelik yaparak her türlü fedakârlığı gösteriyorsunuz, bir bakıyoruz yönetici pozisyonlarında çok güzel işler gerçekleştiriyorsunuz. Bugün sizleri burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz, iyi ki varsınız" ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığımızca kadınlarımıza her zaman pozitif ayrımcılık yapıldığını belirten İl Müdürümüz; "Bakanlık olarak tüm projelerimizde kadınlara pozitif ayrımcılık sağlıyoruz. Hayata geçirilen projelerde kadınlarımızı dört bir koldan destekliyor, projelerine ilave puan vererek öne çıkmasını sağlıyoruz.  Mesela, Bakanlığımızın uygulamış olduğu Genç Çiftçi Projesinde 689 projeden kadın çiftçilere ait olan 400 ün üzerinde proje desteklendi" dedi.

Kadınlarımızın tarımsal üretime daha fazla katılmalarını sağlamak amacıyla önemli çalışmalar yapıldığının altını çizen İl Müdürümüz; "8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir araya gelerek kadın  girişimci kooperatifleri tarafından yapılan güzel işleri hem tebrik etmek hem de yeni projeleri nasıl hayata geçirebiliriz konularında istişare yapmak amacıyla sizlerle bir araya geldik. Sizler çok güzel örnek çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz. Tabi yapılan bu çalışmaların bir düzen içerisinde ve belli bir standarda bağlı olmasını sağlamamız lazım. Kadınlarımız olarak sizler zaten üretiyorsunuz üretim noktasında bir sıkıntımız yok. Ancak ürettiğimiz ürünlere daha fazla değer katmak ve katma değer kazandırarak pazarlamamız gerek. Bu konuda da sizlerin desteğiyle önemli projeler hayata geçireceğiz. Tekrar tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, hepinize teşekkür ediyorum" diyerek sözlerine son verdi.