T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ETKİYAP Projesi Kapsamında Suni Tohumlamada Kullanılacak Malzemelerin Dağıtımı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 14.2.2022

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından suni tohumlama faaliyetlerinin yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen ETKİYAP (Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi)  projesi kapsamında suni tohumlamada kullanılacak malzemelerin dağıtımı gerçekleştirildi.

Malzeme dağıtım töreninde konuşma yapan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Ülke hayvancılığının gelişmesi, aynı iş gücü ve neredeyse aynı giderlerle birim hayvandan elde edilen verimin arttırılması ancak ıslah çalışmaları ile mümkündür. Islah çalışmaları ise özenle seçilmiş boğa spermalarının kullanıldığı suni tohumlama ile gerçekleşebilmektedir. Bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığımızca suni tohumlama faaliyetlerinin yaygınlaştırılması adına birçok çalışma ve proje yürütülmüş olup, bu projelere bir yenisi eklenerek ETKİYAP (Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi) projesini hayata geçirilmiştir" dedi.

Suni tohumlamanın öneminden bahseden İl Müdürümüz; "ETKİYAP (Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi) projesi ile amaçlanan ilimizde aslında yaygın olarak yapılan tohumlama faaliyetlerini en ücra köşelere kadar yaymak ve böylelikle kırmızı et üretiminde, canlı ağırlık ve karkas randımanında artış sağlanması, yetiştiricilerin birim hayvandan elde ettiği gelirlerin artırılması, doğal aşım ile bulaşmanın sık görüldüğü bulaşıcı hastalıkların önüne geçilerek sürü sağlığının korunmasıdır. Ayrıca ilimizde sütündeki yağ oranı ve lezzeti ile fark oluşturan Jersey ırkı büyükbaş hayvan sayısının suni tohumlama yöntemiyle arttırılması hedeflenmektedir" şeklinde konuştu.

Projenin ilimizde kamu ve özel sektör işbirliğinde başarılı şekilde yürütüldüğünü belirten İl Müdürümüz; "Proje faaliyetlerine 2021 yılında başlanmış olup, Mesudiye ve Kabadüz ilçelerimizde İlçe Müdürlüklerimizde görevli hayvan sağlığı ekiplerimiz tarafından, diğer 17 ilçemizde ise toplamda 57 serbest veteriner hekim tarafından çalışmalar yürütülmektedir. 2021 yılı boyunca projenin de hayata geçirilmesi ile birlikte ilimizde toplamda 38 bin 449 adet tohumlama yapılmıştır. Bugün de burada proje kapsamında alımı yapılan simental sperması, dişi jersey sperması,  suni tohumlamada kullanılan sarf malzemesi dağıtımı yapılacaktır. Yine proje kapsamında kiralanan araçlar İlçe Müdürlüklerimize teslim edilecektir. Projemizin büyükbaş üreticilerimize, İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

Tören, suni tohumlamada kullanılacak malzemelerin dağıtımı gerçekleştirilerek son bulmuştur.