T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SERTİFİKALI BUĞDAY VE MACAR FİĞ TOHUMLARI DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 20.10.2021

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Ordu Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle uygulanan "Atıl Tarım Arazilerinin Değerlendirilmesi Projesi" kapsamında Mesudiye ilçemizde 54,5 ton sertifikalı buğday ve macar fiğ tohumları düzenlenen törenle dağıtıldı. Dağıtılan tohumlar ile birlikte 4 bin dekar atıl arazi daha üretime kazandırılacak.

Düzenlenen törene Mesudiye Belediye Başkanı İsa GÜL, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ, Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Ahmet ULTAV ve çok sayıda üretici katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Ahmet ULTAV; "Bugün ülkemize baktığımızda yaklaşık 2 milyon arazinin atıl vaziyette olduğu bilinmektedir. İlimizde de 40-45 bin dekar civarında atıl tarım arazisi bulunuyor. Bu rakamlar oldukça ciddi bir rakam. Bu arazileri ekemediğimiz için her yıl milli ekonomimize zarar olarak yansıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olarak Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler önderliğinde tarım ve hayvancılık alanında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde çok önemli projeler hayata geçiriyoruz. "Atıl Tarım Arazilerinin Değerlendirmesi Projesi"de sadece bu projelerden bir tanesi. 2,5 yıl içerisinde uyguladığımız projelerle 10 bin dekar araziyi işlenebilir hale getirdik. Bugün dağıtımını yapacağımız sertifikalı buğday ve macar fiği tohumları ile birlikte yaklaşık 4 bin dekar daha araziyi tarıma kazandırmış olacağız. Atıl durumda bulunan tüm tarım arazilerinin üretime kazandırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Üreticilerimiz yeter ki üretsin. Biz Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak tüm kurumlarımız ile işbirliği içerisinde imkânlar ölçüsünde elimizden gelen desteği sağlamaya devam edeceğiz" dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Ahmet ULTAV'ın ardından söz alan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Geçtiğimiz günlerde 30 ton siyez buğdayı tohumluğu dağıtım töreninde sizlerle burada beraber olmuştuk ve o gün sizlere bir dahaki projede buluşmak dileğiyle diyerek aranızdan ayrılmıştık. Bugün yeni bir proje ile karşınızdayız. İnşallah bu projeler hiç bitmeyecek ve yeni yeni projelerle yine sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Daha önceki programlarda da söylediğimiz gibi Mesudiye ilçemizde ekilmemiş bir karış alan bırakmayacağız. Hem Ordu Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla hem de Tarım ve Orman Bakanlığımızın sağlamış olduğu kaynaklarla tarım yapılmaya uygun ekilebilir tüm alanları üretime kazandırmış olacağız. Daha öncesinde gerek yem bitkileri üretimi olsun gerek buğday tohumluğu dağıtımı olsun gerekse aspir vs. gibi ürünlerde olsun Mesudiye ilçemizde 10 bin dekar alanı üretime kazandırmıştık. Aynı proje kapsamında geçtiğimiz cumartesi de gübre dağıtımı gerçekleştirmiştik. Bugün de burada Bakanlığımızın ve Büyükşehir Belediyemizin imkânlarıyla Macar fiğ tohumu ve buğday tohumluğu dağıtımı yapacağız. Bugün dağıtılan tohumlarla birlikte 4 bin dekar alanı daha üretime kazandırmış olacağız. Toplamda ise üretime kazandırdığımız alanlar 14 bin dekara çıkmış olacak. Çok yakında siz üreticilerimize yeni yeni müjdelerimiz de olacak. Yeni projeler ile tekrar karşınızda olacağız. Tabii bu çalışmalar kolay ortaya çıkmıyor. Bu çalışmalara sahip çıkan başta siz üreticilerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasını noktaladı.

Mesudiye Belediye Başkanı İsa GÜL'de yaptığı konuşmada; "Yerel yönetimlerin görevi sadece altyapı, su, kanalizasyon değil onlar zaten yapılması gereken işler. Bu görevlerimizin yanında Mesudiye belediyesi olarak ilçemizde tarım ve hayvancılığın kalkınması için önemli projeler hayata geçiriyoruz. Değerli üreticilerimiz Mesudiye ilçesi Osmanlı sarayının ihtiyacını gören bir ilçe. 100 yıl öncesine baktığımızda yaylalarımız da kekik otu yiyen küçükbaş hayvanlarımız Osmanlı sarayının küçükbaş et ihtiyacını karşılıyordu. Şu anda yine Ordu Büyükşehir Belediyemiz, İlçe Belediyemiz, Tarım ve Orman Bakanlığımız ile birlikte ilçemizde tarım ve hayvancılık alanında örnek projeler hayata geçiriyoruz. Uyguladığımız projelerimiz ile birlikte atıl tarım arazilerini üretime kazandırıyoruz. İnşallah uygulayacağımız yeni projelerle ilçemizdeki tarım ve hayvancılığı daha ileriye taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

Program konuşmaların ardından buğday ve macar fiği tohumlarının dağıtımı ile son buldu.