T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MESUDİYE İLÇEMİZDE ATIL ARAZİLER SİYEZ BUĞDAYI İLE BULUŞUYOR

Yayın Tarihi : 1.10.2021

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde yürütülen Ordu İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında Mesudiye ilçemizde Siyez Buğdayı Tohumu Dağıtım Töreni gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa Mesudiye Kaymakamı Efe KILIÇ, Mesudiye Belediye Başkanı İsa GÜL, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ, Mesudiye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Davut UZUNER ve üreticiler katıldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Davut UZUNER'in açılış konuşması ile başlayan programda bir konuşma yapan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; Bugün burada Ordu İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında siyez buğdayı tohumu dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Mesudiye tarla tarımına uygun alanları ve hayvancılık faaliyetleri ile Ordu'da diğer ilçelerimizden farklılık arz eden bir ilçemizdir dedi. İlçemizde bulunan tarıma elverişli alanların atıl kalması bizleri fazlasıyla rahatsız ediyordu diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz bu alanları ekonomiye kazandırmak adına Bakanlığımız, DOKAP ve Büyükşehir Belediyemiz işbirliğinde projeler hazırlayarak bir bir hayata geçiriyoruz. Tabi burada üreticilerin bu projelere ilgi göstermesi, sahiplenmesi mevcut arazilerinde dağıtmış olduğumuz tohumlukları ekiyor olması son derece önemli. Eğer bir projeyi sahiplenen olmazsa siz ne dağıtırsanız dağıtın sonuç alamazsınız. Bizler üreticilerimizden aldığımız güç ve projelere gösterilen ilgi ile beraber Mesudiye ilçemizde bir karış boş alan bırakmamaya kararlıyız. Bundan sonraki süreçte de ekilip dikilmeye uygun olan her alanı işlemek suretiyle ilimiz ekonomisine dolayısıyla ülkemiz ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Son iki yıla baktığımızda ilimizde atıl olan 10 bin dekar alanı üretime kavuşturmuşuz. Şimdi dağıtacağımız buğdayın atası diye tabir edilen 30 ton siyez buğdayı tohumu kullanılarak atıl tarım arazilerimizin üretime kazandırılmasına devam ediyoruz. İlerleyen dönemde yine Mesudiye ilçemizde 36 ton ekmeklik buğday tohumunun dağıtımının da yapılacağının müjdesini buradan vermek istiyorum. Bizlere çalışmalarımızda destek veren başta Valiliğimiz olmak üzere Ordu Büyükşehir Belediyemize, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımıza, ilçe Belediyelerimize teşekkür ediyor projemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ayrıca bugün burada şahsımı Mesudiye ilçesine Fahri hemşerilik beratıyla onurlandıran Belediye Başkanımıza ve değerli meclis üyelerine teşekkür ediyorum." diyerek sözlerine son verdi.

Düzenlenen programda bir konuşma yapan Mesudiye Belediye Başkanı İsa GÜL ise; Göreve geldiğimiz günden bu yana Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. M.Hilmi GÜLER ile birlikte üreticilerimizin yanında olduk. Bugün yine Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve DOKAP  işbirliğinde yürütülen proje ile üreticilerimize 30 ton siyez buğdayı tohumu dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Üreticilerimiz buğdaylarını hasat ettikten sonra Belediye olarak ürünlerini alarak onları işleyip un haline getirerek ilçemiz ekonomisine katkı sağlamış olacağız. İlçemizde uygulanan projelerin hayırlı olmasını diliyor, İlçemizde yapmış olduğu çalışmalardan dolayı fahri hemşerimiz olan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ'a teşekkür ediyorum.

Program konuşmaların ardından tohumluk buğdayların dağıtımı ile son bulmuştur.