T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HAYVAN HASTALIKLARI İLE ETKİN MÜCADELE YAPILIYOR

Yayın Tarihi : 15.6.2021

İl-İlçe Müdürlüklerimizde görevli hayvan sağlığı ekiplerimiz tarafından 2021 yılı ilkbahar döneminde ilk beş aylık süreçte 312 bin 700 hayvana aşı uygulaması yapıldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Bakanlığımızca hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında tüm illerde her yıl düzenli olarak büyükbaş hayvanlar şap, LSD (Sığırların Nodüler Egzantemi), brucella, şarbon hastalıklarına karşı; küçükbaş hayvanlar PPR(koyun keçi vebası), brucella, koyun-keçi çiçeği hastalıklarına karşı, kedi-köpekler kuduz hastalığına karşı düzenli olarak aşılanmaktadır" dedi.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde İlçe Müdürlüğümüz ekiplerince 2021 yılı ilkbahar döneminde ilk beş aylık süreçte 312 bin 700 hayvana aşı uygulaması yapıldığını vurgulayan İl Müdürümüz; "126 bin190 adet büyükbaş hayvana şap aşısı, 130 bin 268 büyükbaş hayvana LSD aşısı, 2 bin 14 büyükbaş hayvana antraks aşısı, 7 bin 972 büyükbaş hayvana brucella aşısı, 19 bin 277 küçükbaş hayvana çiçek aşısı, 18 bin 99 küçükbaş hayvana PPR aşısı, 4 bin 594 küçükbaş hayvana brucella aşısı ve 4 bin 286 adet kedi-köpek türü hayvanlara kuduz aşıları ekiplerimizce işletmelerine gidilerek uygulanmıştır. Ayrıca 5 aylık süre içerisinde yaklaşık 430.000 hayvan sağlık taramasından geçirilmiştir. Aşılama çalışmaları ile birlikte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerimizce hayvanların tanımlanması ve kayıt altına alınması işlemleride yürütülmüş olup, bu kapsamda 71 bin 707 adet büyükbaş ve küçükbaş küpelenmiş ve ilgili sistemlere kayıtları yapılarak kimliklendirilmiştir" ifadelerini kullandı.

İl-İlçe Müdürlüklerimiz tarafından aşılama çalışmalarının aralıksız devam edeceğinin altını çizen İl Müdürümüz; "İlimizde 35 bin civarında büyükbaş hayvan işletmesi, 1600 civarında küçükbaş hayvan işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmeler aşılama çalışmaları kapsamında yılda en az 2 kere ziyaret edilerek hem işletmedeki hayvanlar aşılanmakta hem de hayvanlar sağlık taramasından geçirilmektedir. İl-İlçe Müdürlüklerimizde görevli 100 veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyeni 40 araç ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada çalışmalara aralıksız devam edecektir" diyerek sözlerini noktaladı.