T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ordu Tarımına Büyük Destek

Yayın Tarihi : 10.6.2021

Valiliğimiz himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca (DOKAP) desteklenecek olan 5 tarım projesi için protokol imza töreni düzenlendi. Valilik Makamında gerçekleştirilen protokol imza törenine, Valimiz Sayın Tuncay Sonel, DOKAP Başkanı Sayın Hakan Gültekin, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Kemal Yılmaz ve DOKAP yetkilileri katıldı.

İmzalanan protokolle, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve toplam proje bedeli yaklaşık 8 Milyon TL olan "Ordu ili Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi 2", "Balda Kalitenin Arttırılması ve Marka Değerin Oluşturulması Projesi", "Yumurta Tavukçuluğunda Organik Üretimin Yaygınlaştırılması Projesi", "DOKAP Bölgesi Fındık Altı Yumurta Tavukçuluğu Projesi" ve "Koyunculuk Altyapısının Geliştirilmesi Projesi", DOKAP tarafından desteklenecek.

2021 ve 2022 yıllarında uygulanacak 5 tarım projesinin protokol imza töreninde bir konuşma yapan Valimiz Sayın Tuncay Sonel; İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hazırlanan projelerin toplam maliyetinin yaklaşık 8 Milyon TL olduğunu belirterek, projelerin Ordu'muza hayırlı olmasını diledi.

Ordu'da, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleriyle birçok yatırımın gerçekleştiğine dikkat çeken Vali Tuncay Sonel, DOKAP tarafından kabul edilen ve destelenecek projelerin, yöre çiftçisine ve ülke ekonomisine katkı sunacağını ifade etti.

Projeler kapsamında siyez buğdayı, çilek yetiştiriciliği, fasulye yetiştiriciliği, arıcılık, yumurta tavukçuluğu, seracılık ve koyunculukla ilgili çalışmaların yürütüleceğini söyleyen Sayın Valimiz; "DOKAP'ımız çok önemli bir kuruluşumuz ve başında da çok değerli dostumuz Hakan Gültekin başkanımız var. DOKAP tarafından bu yıl için 5 proje Ordu'muza ayrılmış durumda. Bu projelerin toplam tutarı 8 milyona yakın. Allah razı olsun emeği geçenlerden. Bu projelerin hazırlanmasında değerli Tarım ve Orman İl Müdürümüz ve ekibi var. Arkadaşlarımız hakikaten başarılı çalışmalar yapıyorlar. Birlik ve beraberlikle inşallah yöre çiftçimize hayırlar ve bereketler getirir. Yöre insanımız merak edebilir, projeler içerisinde siyez buğdayı, çilek, fasulye, arıcılık, yumurta tavukçuluğu, seracılık ve koyunculukla ilgili hakikaten yöremize ve çiftçimize, aile ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak çalışmalar var. Biz kocaman bir aileyiz. Hem Valiliğimiz, hem Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, 19 ilçemizle birlikte güzel projeler çıkıyor. Hakan başkanımıza ve tüm heyetine teşekkür ediyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza da ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz. Allah hayırlı, uğurlu ve bereketli eylesin" diyerek sözlerini noktaladı.

DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ise, DOKAP'ın bölgenin kalkınmasına öncelik veren, istihdam ve üretim odaklı bir kurum olduğunu belirterek, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve sahada uygulanacak olan projelerin Ordu'ya önemli yansımalarının yanı sıra katma değer oluşturacağını ifade etti.

Gültekin, projenin hazırlanmasında emeği geçen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ve ekibine teşekkür ederek, "Bugün, Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi olarak, Valiliğimiz bünyesinde olan Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün DOKAP'tan geçen 5 projesi ile ilgili imza törenindeyiz. Bu doğrultuda Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün bize sunmuş olduğu 5 projesi geçti. Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü, en iyi çalışan müdürlüğümüzdür. Başta Sayın Valim olmak üzere değerli müdürüme ve ekibine çok teşekkür ediyorum. 2022 yılında bunlardan çok daha farklı projeler hazırlanıyor ve bu projeleri bizlere sunacaklar. 2022 yılı için daha fazla bütçe kullanılması ile ilgili biz de gerekli adımları atacağız. Özellikle Ordu ilimizde bu projeleri de uygulayacağız ve sahadaki yansımaları herkesi memnun edecek düzeye gelecektir diye düşünüyorum. Ben herkese teşekkür ediyorum. Özellikle el ele verildiğinde, birlikte yürütüldüğünde sonuç itibariyle 5 proje DOKAP'tan geçirilmiş oldu. İnşallah sonuçları da çok iyi olacaktır. Özellikle yumurta tavukçuluğu ile ilgili Ordu artık Uzakdoğu'ya yumurta ihraç eden konuma geldi. Serbest sistem yumurta tavukçuluğu diyoruz biz buna. Hem Yumurta Üreticileri Birliğimiz, hem de ilçelerdeki üreticilerimiz bütün ürünlerini ihraç ediyorlar" diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz'da yaptığı açıklamada; "Valiliğimiz himayesinde DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Müdürlüğümüz işbirliğinde uygulanmak üzere 5 yeni proje hayata geçirilmiştir. Bu projelerin dört tanesi 2021 ve 2022 yıllarında uygulanmak üzere 2 yıllık, bir tanesi ise 2021 yılında uygulanmak üzere tek yıllık olarak hazırlanmıştır" dedi.

Projelerden bahseden İl Müdürümüz; "2021 ve 2022 yıllarında ilimizde uygulanacak 5 tarım projesi için imzalar atıldı. Bu projelerden kısaca bahsedecek olursak, "Ordu İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi-2" ile birlikte 30 adet sera, 2.000 dekar siyez buğdayı, 30 dekar çilek, 100 dekar fasulye bahçesi, "Balda Kalitenin Arttırılması ve Marka Değerin Oluşturulması Projesi" ile birlikte 400 adet bal numunesi ve bal analizi, "Yumurta Tavukçuluğunda Organik Üretimin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında 40 üreticinin organik tarım sertifikasyon gideri, "DOKAP Bölgesi Fındık Altı Yumurta Tavukçuluğu Projesi" kapsamında 20 adet 500 baş kapasiteli kümes yapımı, "Koyunculuk Altyapısının Geliştirilmesi Projesi" ile birlikte 30 adet konteyner baraka, 100 adet güneş enerji paneli, 2 adet koyun banyoluğu, 200 adet ayak banyosu alımı gerçekleştirilecektir. Projelerimizin ilimiz ve Ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı.