T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda İşletmelerine Sıkı Denetim

Yayın Tarihi : 4.6.2021

İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol ekipleri tarafından 2021 yılı 1 Ocak-3 Haziran tarihleri arasında 5 bin 729 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirildi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "İlimizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, tüketici sağlığının ve menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla gıda üretim, işleme, dağıtım, toplu tüketim ve satışının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Müdürlüğümüzce hassasiyetle yürütülmektedir" dedi.

Gıda denetimlerinin aralıksız devam ettiğinin altını çizen  İl Müdürümüz; "İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol ekipleri tarafından 2021 yılı 1 Ocak-3 Haziran tarihleri arasında 5 bin 729 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirilmiştir. Yine ekiplerimiz tarafından yurtiçi denetimlerinde toplam 302 adet numune alınmış, gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 31 gıda işletmesine idari para cezası uygulanarak 3 işletme hakkında da Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur" ifadelerini kullandı.

"Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini göstermeye devam eden Koronavirüs salgını nedeniyle gıda güvenilirliği daha da önem kazanmıştır" diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; "Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi Çalışma Rehberinde belirtilen maske, mesafe ve hijyen kurallarına yönelik denetimlerimiz de artarak devam etmektedir. Başta çalışanlar olmak üzere, iş akışı nedeniyle muhatap olunan tedarikçi, müşteri vb. kişilere gıda hijyeni ve kişisel hijyen için alınan tedbirlere eksiksiz olarak uymaları noktasında gerekli denetimler ve bilgilendirmeler yapılmaktadır" şeklinde konuştu.     

Ayrıca İl Müdürümüz Kemal YILMAZ,  gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili şikayeti olan tüketicilerin "174 Alo Gıda Hattı"nı arayarak veya 0501 174 0 174 WhatsApp gıda ihbar hattı üzerinden ihbarda bulunabileceğini belirtti.