T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRK SOMONU HASADINA BAŞLANDI

Yayın Tarihi : 3.6.2021

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ Perşembe ilçemizde kafes balıkçılığı yapan işletmeleri ziyaret ederek Türk somonu hasadına katıldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "ilimiz, su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı açısından oldukça uygun bir coğrafi konuma sahiptir. İlimizde balıkçılık yalnızca denizlerden (avcılık, yetiştiricilik) veya karada kurulan balık çiftliklerinden ibaret olmayıp, balıkçılık sektörü üretim, işleme, değerlendirme, paketleme, ihracat boyutu ile tarımsal bir sanayi kolu haline gelmiştir." dedi.

Üretimi her geçen yıl artan ve ihracatı da yapılan kafes balıkçılığının ilimiz ekonomisine ve istihdama önemli ölçüde katkı sağladığının altını çizen İl Müdürümüz; "İlimiz Perşembe ve Altınordu İlçelerinde deniz sahasında ağ kafeslerde alabalık (Türk Somonu) ve levrek balığı yetiştiriciliği yoğun olarak yapılmaktadır. Şuan ilimiz deniz sahasında toplam 7 adet tesis faaliyet göstermektedir. Bu tesislerin toplam proje kapasitesi 4.850 ton olup, 2020 yılında yaklaşık 2.500 ton alabalık (Türk Somonu) ve 622 ton da levrek balığı üretimi gerçekleştirilmiş ve 80 milyon TL gelir elde edilerek İlimiz ekonomisine katkı sağlanmıştır. Yine 2021 yılı ilk çeyreğinde 948 ton alabalık (Türk Somonu), 250 ton levrek balığı üretimi gerçekleştirilmiştir. Haziran ayının 15'ine kadar su sıcaklığına bağlı olarak Somon balığının kafeslerden çıkarılması ile birlikte üretimin 4.000 ton'a ulaşması ve ilk 6 aylık dönemde kafes balıkçılığından 110 milyon TL gelir elde edilmesi beklenmektedir. İşletmelerimiz ürünlerini genellikle büyük şehirlere toptan veya perakende olarak satışa sunmaktadır" dedi.

Ayrıca son 1-2 yıldır deniz sahasında Türk Somonu üretiminin artması ile birlikte kafeslerden yurt dışına balık ihracatına başlandığına değinen İl Müdürümüz, su ürünlerinin özelikle protein ihtiyacının karşılanması noktasında önemli bir sektör olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.