T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ORDU’DA ÇAY HASADI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 2.6.2021

Ülkemizin en fazla fındık yetiştiren ili olan Ordu'nun Perşembe ilçesinde İl Müdürümüz Kemal YILMAZ, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan SOYDAN ve Perşembe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin DEREBAŞI'nın katılımıyla çay hasadı başladı.

Perşembe ilçemizde başlayan çay hasadına katılan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ burada yaptığı açıklamada; "Ordu denince akla ilk olarak fındık gelmektedir. Ancak kentte fındığın yanında gelir getirici farklı ürünlerin de tarımı yapılmaktadır. Bunların arasında üretimi 1960'lı yıllarda başlayan çay da bulunmaktadır. 1960'lı yıllarda oldukça geniş alanlarda yetiştiriciliği yapılıyorken ilimizdeki çay fabrikasının kapanması ve diğer bazı nedenlerden dolayı çay yetiştiriciliği yapılan alanlar 1990'lı yıllarda azalmıştır. Perşembe ilçemizde 5 mahallede 95 dekar alanda yılda yaklaşık 150 ton civarında çay üretimi gerçekleştirilmektedir" dedi.

"İlçemizde üretilen çayı, her kesim sonrasında belirlenen takvime göre Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kendi araçlarıyla üreticinin ve ürünün bulunduğu mevkiden teslim almaktadır" diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Yaş çay alım taban fiyatı 2021 üretim sezonunda kg başına 3,87 TL açıklanmıştır. Ayrıca yine ÇAYKUR tarafından kg başına 13 Kuruşluk fark ödemesi yapılacaktır. Fark ödemesi ile birlikte yaş çayın kg fiyatı 4 TL'yi bulmaktadır. 1 dekardan 1500 kg civarında yaş çay elde edildiği dikkate alındığında çay yetiştiriciliğinden fındık üreticilerimize önemli bir ek gelir sağlanmaktadır" diyerek sözlerini noktaladı.