T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ARICILARIMIZIN DÜNYA ARI GÜNÜ KUTLANDI

Yayın Tarihi : 22.5.2021

Ekosistemin belki de en önemli canlıları, dünyanın kadim emekçileri arılar; üretmiş olduğu bal, polen, arı sütü, propolis ve arı zehiri ile toplumun sağlıklı beslenmesine katkı sağlarken aynı zamanda bal, propolis ve arı zehiriyle uygulanan apiterapi ile insan sağlığına da hizmet etmektedir. Arı ile yaşam arasındaki bu bağın önemine dikkat çekmek amacıyla her yıl 20 Mayıs Dünya Arı Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ; Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah KONAK'ı, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın ÇİFÇİ'yi, Ordu Bal Üreticileri Birliği Başkanı Necati AYDIN'ı ve ayrıca Altınordu ve Gürgentepe ilçelerimizdeki arıcılarımızı ziyaret ederek Dünya Arı Günü'nü kutladı.

Ziyaretler kapsamında bir açıklama yapan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Beslenmemizde tüketmiş olduğumuz gıdaların 1/3 ünün döllenmesi (polinasyon) arılar tarafından gerçekleşmektedir. Arılar nektar ve polen toplarken çiçeklerin döllenmesini sağlayıp, bitkisel üretimi nicelik ve nitelik olarak artırmaktadır. Ülkemiz genelinde kovan başına bal üretimi 13 kg iken ilimizde kovan başına 30 kg bal üretilmekte olup, 17.200 kg. bal üretimi ile birinci sırada bulunmaktayız. Ürettiğimiz bu bal ile ilimiz ekonomisine ise yıllık yaklaşık 400 milyon TL gibi ciddi bir katkı sağlanmaktadır.

 Üretiminde birinci olduğumuz bal ile ilgili Bakanlığımızın arıcılığın geliştirilmesi için damızlık ana arı, organik arıcılık ve arılı kovan desteği verdiğine değinen İl Müdürümüz;  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hazırlamış olduğumuz projelerle arı ürünlerini çeşitlendirmeye gayret göstermekteyiz. Özellikle arı ürünlerinin üretimin artırılması için hazırlanan projeler ile başta Bakanlığımız olmak üzere Ordu Büyükşehir Belediyesi ve DOKAP'tan çeşitli kaynaklar oluşturulmuştur.  Aynı zamanda arı sütü üretimi ile ilgili Arıcılık Araştırma Enstitüsü ile birlikte arı üreticimize eğitim verilerek gerekli destek sağlanmıştır.

İçinde bulunduğumuz ilaçlama dönemi dolayısıyla fındık üreticilerimizi de uyaran İl Müdürümüz; Özellikle fındık üreticilerimizin fındık kurdu ile mücadele yapmadan önce bölgelerindeki arıcıları uyarmaları ayrıca zirai mücadele faaliyetlerini günün çok erken ya da akşam geç saatlerde yapmaları uygun olacaktır.

Bizler ve ekosistem için oldukça önemli olan arı ve ürünlerinin daha da geliştirilmesi için çalışmalarımız bundan sonraki süreçte de devam edecektir. Bu vesile ile tüm arıcılarımızın Dünya Arı Gününü kutlar, kazasız belasız hayırlı ve bol kazançlı bir sezon geçirmelerini dilerim." diyerek sözlerini noktaladı.