T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ORDU’DA ÇİLEK ÜRETİMİ ARTIYOR

Yayın Tarihi : 18.5.2021

​İlimizde çilek üretimi verilen destekler ve uygulanan projeler neticesinde bin tonun üzerine çıktı. Çilek, ilimizin ana ürünü olan fındığın yanında üreticilerimize önemli bir gelir kapısı haline geldi.

Bu kapsamda Altınordu ilçemizde, DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan sağlanan kaynak ile oluşturulan Mustafa KAHVECİ’ye ait çilek bahçesini ziyaret eden İl Müdürümüz Kemal YILMAZ burada yapmış olduğu açıklamada; " İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çilek üretimi, ilimizin ürün çeşitlendirmesi açısından üzerinde durduğumuz önemli konulardan birisidir. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar neticesinde çilek üretimi, özellikle sahil ilçelerimizde ana ürünümüz olan fındığın yanında üreticilerimize önemli bir gelir kapısı haline gelmiştir" dedi.
Çilek üretiminin bin tonun üzerine çıktığını vurgulayan İl Müdürümüz; "İl Müdürlüğü olarak ilimizde çilek üretimini artırmak amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Uyguladığımız projeler ve yaptığımız eğitim çalışmaları ile üretim alanlarımızı her geçen yıl artırdık. Şuanda ilimizde 444 dekar alanda çilek üretimi yapılmaktadır. 2012 yılında 15 tona kadar gerileyen çilek üretimimiz, şuan itibari ile bin 103 ton seviyelerine çıkmış bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.
Çilek üretim alanlarının arttırıldığını belirten İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "İl Müdürlüğümüz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde ilimizde uyguladığımız projeler neticesinde çilek üretimimiz daha da artacak. Bu konuda uygulayacağımız projelerimiz önümüzdeki yıllarda da devam edecek" diyerek sözlerini noktaladı.