T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HALK ELİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ISLAHI PROJESİNİN SÜRESİ 5 YIL UZATILDI

Yayın Tarihi : 19.4.2021

Karayaka ırkının verim ve kalite özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla, ilimizde başlatılan "Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi"nden elde edilen başarılı sonuçlar nedeni ile Bakanlığımızca ilimizde ki proje sayısı önce ikiye çıkarılmış, daha sonrada projelerimizin süresi uzatılmıştır.  

İl Müdürü Kemal YILMAZ, konu hakkında yaptığı açıklamasında; "İlimizin, coğrafik yapısı, mevcut mera alanları, fındık altı otlak alanları düşünüldüğünde küçükbaş hayvancılık için oldukça elverişli bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. İlimizde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi adına hayvancılık desteklemeleri kapsamında işletmelerimizi destekliyoruz. Bir yandan küçükbaş hayvancılık yapan işletme sayısını ve küçükbaş hayvan varlığımızı artırmaya yönelik projeler uyguluyor, diğer taraftan da mevcut sürülerimizde verim ve kalite özelliklerinin iyileştirilmesine yönelik projeler uyguluyoruz. Mevcut karayaka sürülerimizde verim ve kalite özelliklerinin iyileştirilmesine yönelik uyguladığımız projelerden birisi olan "Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi" kapsamında oldukça güzel gelişmeler sağlanmıştır. Projenin uygulandığı sürülerde, başlangıçta % 8 olan ikizlik oranı şuan itibariyle % 22'ye; üç aylık canlı ağırlık ortalaması ise 18 kilogramdan 24 kg'a çıkmıştır. Bu güzel sonuçlar üzerine Bakanlığımız tarafından önce proje sayımız ikiye çıkarılmış daha sonra süresi biten projenin 5 yıl süre ile uzatılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Ordu İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa KOÇKAYA ile imzalamış olduğumuz protokol ile projenin uygulama süresi 5 yıl uzatılmıştır." dedi.

İl Müdürümüz konuşmasının son bölümünde projenin ilimiz ve ülkemiz tarımına hayırlı olmasını dileyerek, projeden elde edilen başarılı sonuçlar nedeni ile başta projede yer alan yetiştiricilerimiz olmak üzere Ordu İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine ve projede emeği geçen tüm teknik personele teşekkür ederek sözlerini noktaladı.