T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİNDE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

Yayın Tarihi : 17.7.2020

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ, kurban satış ve kesim yerlerinde alınması gereken tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ yaptığı açıklamada; "Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İlimizde ve Ülkemizde hayvan hareketlerinde artışlar meydana gelmektedir. Büyükbaş hayvanların il içi sevklerinde kulak küpelerinin ve pasaportlarının, iller arası sevklerinde ise bunlara ilaveten veteriner sağlık raporunun bulunması zorunludur. Küçükbaş hayvanların il içi sevklerinde ise kulak küpelerinin ve nakil belgesinin, iller arası sevklerinde yine bunlara ilaveten veteriner sağlık raporunun bulunması mecburidir. Kulak küpesi ve belgesi olmayan hayvanların sevklerine, alınıp satılmalarına ve kesilmelerine hiçbir surette izin verilmeyecektir. Bunların yanında, kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanların veteriner hekimlerimiz tarafından muayene ve gerekli kontrolleri yapılacak, sağlıklı bulunan hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenerek iller arası nakline müsaade edilecektir. Ayrıca, kesilen kurbanlık hayvanların kayıtlardan düşülebilmesi için kulak küpeleri ve hayvan pasaportları en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilmelidir" dedi.

Kurban satış yerlerinde alınması gereken tedbirlerin altını çizen İl Müdürümüz; "Kurban satış yerlerinde belirli yerlerde oluşabilecek insan yoğunluğu önlemek için çadırlar arası mesafenin en az 2 metre olması, her hayvan çadırının uygun yerinde el dezenfektanlarının bulundurulması, pazar yerine giren herkesin maske takması, alıcı ve satıcıların el temasından uzak durması ve sosyal mesafeye herkesin dikkat etmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Kurbanlık hayvanların, Bakanlığımızdan Şartlı Onay/Onay Belgesi almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kesilebileceğini vurgulayan İl Müdürümüz; "Bu kesim alanlarına hayvan sahiplerinin girişine izin verilmeyecek, ancak oluşturulan bekleme alanlarına sadece bir hayvan sahibinin veya hissedarının alınmasına müsaade edilecektir. Aynı zamanda hayvan kesim yerlerinin önünde kalabalık oluşumunu önlemek için kesimler randevu ile yapılacaktır. Kesim alanlarında görevli kasapların ise su geçirmeyen önlük, maske, eldiven, su geçirmez çizme kullanmaları ve kesim sırasında hijyen kurallarına uymaları mecburidir. Kesim alanlarının düzenli olarak havalandırılması, dezenfektan ve el yıkama istasyonlarının bulundurulması gerekmektedir.  Ayrıca, cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamaz" ifadelerine yer verdi.

Kurban bayramı boyunca nöbetçi veteriner hekimlerimiz tarafından ilimiz genelinde her türlü tedbirin alınacağını söyleyen İl Müdürümüz Kemal YILMAZ, "Kurban bayramı öncesi ve bayram süresince her türlü kontrol ile denetimleri yapmak ve ihbarları değerlendirmek üzere İl/İlçe Müdürlüklerimizde nöbetçi Veteriner Hekimlerimizin sürekli sahada olacağını, kesilen hayvanlarda hastalıklardan şüphelenilmesi durumunda ise veteriner hekimlerimizden yardım alınması gerektiğini belirtti.

Kurbanlık hayvanlara ait bilgilere "HaySag" isimli mobil uygulama üzerinden ulaşılabildiğini belirten İl Müdürümüz; "Bilindiği üzere Kurban edilebilmesi için koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Kurban olarak alınacak hayvanların bu şartları taşıyıp taşımadığı Bakanlığımızca geliştirilen "HaySag" isimli mobil uygulamadan küpe numarası ile sorgulanabilmektedir" ifadelerini kullandı.

İlimiz hayvan varlığının kurbanlık hayvan ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğuna ayrı bir parantez açan İl Müdürümüz; "Kurbanlık olarak ilimizde bu yıl 17 bin 602 adet büyükbaş,  18 bin 55 adet ise küçükbaş hayvanımız mevcuttur. 2019 yılında ise kurbanlık olarak kesilen büyükbaş hayvan sayısı 11 bin 185 adet, küçükbaş hayvan sayısı ise 8 bin 773 adet gerçekleşmiştir. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere kurbanda kesilebilecek hayvan varlığımız ilimiz ihtiyacını fazlası ile karşılayacak durumda olduğundan kurban bayramında vatandaşlarımız kurbanlık hayvan temini hususunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaktır." diyerek sözlerini noktaladı.