T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

6 Ayda 7 Bin 547 Adet Gıda Denetimi Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 9.7.2020

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından Covid-19 tedbirleri kapsamında ilimiz genelinde daha da sıklaştırılan gıda denetimleri hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli gıda denetim ekiplerimiz tarafından 2020 yılının ilk 6 ayında 7 bin 547 adet gıda denetimi gerçekleştirildi ve denetimler sonucunda 44 işletmeye idari para cezası uygulandı.  

İlimizde gerçekleştirilen gıda denetimleri hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Bakanlığımızın en önemli görevlerinden bir tanesi de tüketicilerin güvenilir ve kaliteli gıdaya ulaşmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda ilimizde de gıda işletmelerine yönelik denetimlerimiz kesintisiz sürdürülmektedir. Özellikle şuan içerisinde bulunduğumuz Covid-19 salgını nedeniyle gıda denetimlerimiz daha da sıklaştırılmıştır" dedi.

2020 yılının ilk 6 ayında 7 bin 547 adet gıda denetiminin gerçekleştirildiğinin altını çizen İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli gıda denetim ekiplerimiz tarafından 2020 yılının ilk 6 ayında 7 bin 547 adet denetim gerçekleştirildi. Denetimlerde mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla 268 adet numune alındı. Alınan numunelerin gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimlerde tespit edilen insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturan uygunsuzluklar nedeniyle 44 işletmeye idari para cezası uygulandı" ifadelerine yer verdi.

Gıda işletmelerine pandemi sürecinde alınması gereken tedbirleri bir kez daha hatırlatan İl Müdürümüz; "Tüm gıda işletmelerinin Bakanlığımız tarafından belirlenen hijyen kurallarına uymaları, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, gıda işletmelerinin girişlerinde ve işletme içinde uygun yerlerde dezenfektan bulundurulması, maskesiz müşterilerin işletmeye alınmaması gerektiğini söyleyerek hem gıda işletmecisinin hem de tüketicilerimizin gerekli hassasiyeti göstermelerinin gerektiğini vurguladı. 

Ayrıca İl Müdürümüz; Bakanlığımız tarafından yapılan son atamayla birlikte ilimize gıda denetimlerinde görev alabilecek gıda mühendisi, ziraat mühendisi ve veteriner hekim kadrolarında 21 personel atamasının gerçekleştirildiğini belirterek göreve başlayan bu arkadaşlarımızın en kısa zamanda gıda kontrolör kursuna alınacağını ve eğitimlerini tamamladıktan sonra denetim faaliyetlerine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

"174 Alo Gıda Hattı" hakkında da hatırlatmada bulunan İl Müdürümüz; "Satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikâyeti olan tüketicilerin "174 Alo Gıda Hattı" veya 0501 174 0 174 WhatsApp gıda ihbar hattı üzerinden bizlere ulaşarak ihbarda bulunabilmektedir" şeklinde konuştu.