T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE KESTANE BALI HASADI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 7.7.2020

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ, İkizce ilçesi Özpınar Mahallesi'nde kestane balı hasadı yapan üreticilerimizi ziyaret etti. İl Müdürümüze ziyaretinde Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın ÇİFTÇİ, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Tayfun KARA ve İkizce İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal EKİNCİ eşlik etti.

Kestane balı hasadında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ; "İlimizde çok sayıda arıcımız tarafından kestane balı üretimi yapılmaktadır. Sadece İkizce ilçemizde 28 üreticimiz kestane balı üretimi yapmaktadır ve şu anda üreticilerimiz ballarını hasat etmeye başladılar" ifadelerini kullandı.

Arıcılarımızın oldukça güzel bir sezon geçirdiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Bölgede mevsim çok güzel geçti. Özellikle bir aylık dönemde bu bölgemizde yağış çok az oldu. Bölgede nektar akımı da oldukça güzeldi. Dolayısıyla arıcılarımız oldukça güzel ve verimli bir sezon geçirdiler" dedi.

 "İkizce ilçemizde 28 arıcımız yaklaşık 3 bin kovan arısıyla 20 ton civarında kestane balı üretimi yapmaktadır" diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; "Kestane balı özellikle gurbetçiler tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Üretilen kestane balları değeri fiyatında alıcı bulabilmekte ve adeta yok satmaktadır" şeklinde konuştu.

 Kestane balının kıvamının ve aromasının son derece güzel olduğunu vurgulayan İl Müdürümüz; kestane balının markalaşmasına yönelik de çalışmalar yapılacağını belirterek sözlerine son verdi.