T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE DİJİTAL TARIM PAZARI KAPSAMINDA SÖZLEŞMELİ ÜRETİMİN İLK ADIMI ATILDI

Yayın Tarihi : 6.7.2020
Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) kapsamında ilimizde ilk etapta Akkuş ilçemizde coğrafi işaretli "Akkuş Fasulyesi"ni organik tarım şartlarında üreten 23 üreticimiz ile alıcı taraf Akkuş Ziraat Odası arasında sözleşmeler düzenlenen törenle imzalandı. İl Müdürümüz Kemal YILMAZ'ın da katıldığı törende imzalanan sözleşmeler ile birlikte Akkuş ilçemizde sözleşmeli üretim modelinin ilk adımı da atılmış oldu.

İmza töreninde açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Günümüzde tüm dünyada insanlar genel olarak faaliyetlerinin önemli bir kısmını dijital ortamlarda sürdürmektedir. Şuan içerisinde bulunduğumuz koronavirüs salgını da bir bakıma tüm dünyayı dijital teknolojilerin kullanımına yönlendirmiştir. Bakanlığımızda bu süreçte alıcıyı ve satıcıyı aracısız ve doğrudan dijital ortamda bir araya getiren Dijital Tarım Pazarını (DİTAP) 29 Nisan tarihinde hayata geçirmiştir" dedi.

"DİTAP'ta sözleşmeli üretim modeli ön plana çıkacak ve üreticilerimiz ürünleri online pazarlama imkanı bulacaktır" diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; "Sözleşmeli üretimin ilk ayağı olan bu sistem ile sözleşmeli üretimi yaymak, üretici kesimin finansmana erişimini kolaylaştırmak, tarımsal istihdamı ve tarımsal arazi ölçeğini artırmak hedeflenmektedir. Bunun yanında sertifikalı ve stratejik ürünlerde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri üreticilere uygun kredi verebilecek, aynı zamanda üretici üreteceği ürün miktarını hasattan önce tahmini olarak sisteme girip alıcılar ile anlaşabilecek, böylelikle fiyat istikrarı sağlanabilecektir" ifadelerine yer verdi.

DİTAP ile birlikte aracıların azalacağını, üreticilerin ürünlerini daha pahalıya satabileceğini, tüketicilerin ise daha ucuza ürün tedarik edebileceğini vurgulayan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Tohumdan çatala tüm zincirin takip edilebildiği, sürdürülebilir üretimin sağlandığı bu sistem sayesinde küçük üretici, büyük üretici ile aynı fiyat ve rekabet koşullarına sahip olmaktadır. Sistem ile küçük üreticilerde ülkemizin dört bir yanından alıcılar ile iletişime geçerek ürünlerini yüksek fiyata satabilecektir" diye konuştu.

İlimiz Akkuş ilçesinde Dijital Tarım Pazarı kapsamında sözleşmeli üretimin ilk adımının atıldığını belirten İl Müdürümüz; "Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) kapsamında Akkuş ilçemizde coğrafi işaretli "Akkuş Fasulyesi"ni organik tarım şartlarında üreten 23 üreticimiz ile alıcı taraf Akkuş Ziraat Odası arasında sözleşme imzalanarak ilçemizde sözleşmeli üretim modelinin ilk adımını attık. İlimiz ürün deseninde bulunan tüm ürünlerde sözleşmeli üretim modelini yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarımız sürüyor. Ülkemiz için çok yeni olan Dijital Tarım Pazarına tarım sektöründe bulunan tüm paydaşlarımızın kayıt yaptırmalarını bekliyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.