T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu Çalışmalara Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 1.7.2020

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ, fındık rekolte tahmin komisyonunun sahada yaptığı çalışmaları yerinde inceledi.

Komisyonun yaptığı çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "İlimizde 125 bini aşkın üreticimiz tarafından üretilen ana ürünümüz fındıkta en doğru rekolte tahminini yapmak amacıyla fındık rekolte tahmin komisyonu sahada çalışmalarına geçen hafta itibariyle başladı. İlk olarak sahil kesimde çalışmalara başlayan komisyonumuzu Ünye ilçemizde ziyaret ederek yapılan çalışmaları yerinde inceledik" dedi.

Fındık rekolte tahmin komisyonunun çalışmalarını titizlikle yürüttüğünün altını çizen İl Müdürümüz; "Komisyon en doğru tahmini yapabilmek için çalışmalarını büyük bir hassasiyetle yürütüyor. Hastalık ve zararlıların fındıkta yapmış olduğu etkiler dikkate alınarak sayım işlemleri gerçekleştiriliyor. Ayrıca ilimizde lokal alanlarda gerçekleşen soğuk ve dolu zararı da göz önünde bulundurularak rekolte belirleniyor" ifadelerine yer verdi.

Sayım işlemlerinin ilimiz genelini yansıtacak şekilde 400 noktada yapıldığını vurgulayan İl Müdürümüz; "Fındık rekolte tahmin komisyonu sahil kesimde çalışmalarını tamamladı. Bunun devamında çalışmalar orta kesimde devam edecek ve orta kesimden sonra yüksek kesimlerde rekolte tespitine yönelik çalışmalar yapılacak. Komisyonumuz 400 noktada sayım yaparak ilimizin tamamını ve mevcut tüm çeşitleri tam olarak temsil edecek şekilde sayımlar yapmakta ve gerçeğe en yakın sonuca ulaşmaya çalışmaktadır. Çünkü sayım yapılan nokta ne kadar fazla ise doğru sonuca ulaşmak o kadar mümkün olacaktır." şeklinde konuştu.  

Komisyonda sektördeki tüm paydaşların temsilcilerinin olduğunu belirten İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Rekolte tahmin çalışmaları sektördeki tüm paydaşların yer aldığı komisyon marifetiyle yürütülmektedir. Temmuz ayının 10'una kadar bu çalışmalar tamamlanmış olacak ve bu çalışmalardan elde edilen tahmini rekolteyi Bakanlığımıza bildirmiş olacağız. Her zaman olduğu gibi bu sene de rekoltede en doğru sonuca ulaşmayı amaçlıyoruz. Arkadaşlarımız son derece hassas ve titizlikle çalışmalarını yürütüyorlar. Bu komisyona katkı veren tüm kuruluşlara, sivil toplum örgütleri ve onların çok değerli temsilcilerine teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki komisyonumuz en doğru tespiti yapacak ve 2020 rekoltesini en sağlıklı şekilde ortaya koyacaktır" diyerek sözlerini noktaladı.