T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ Perşembe İlçemizde Ziyaretlerde Bulundu

Yayın Tarihi : 26.6.2020

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ, Perşembe ilçemizde fındık, kivi, çilek, ceviz ve hurma bahçelerinde incelemelerde bulundu.

İl Müdürümüz; öncelikle Perşembe ilçemizde Serhan HAZİNEDAR'a ait fındık, kivi ve hurma bahçelerini ziyaret etti. Daha sonra DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile birlikte uyguladığımız "Ordu İli Tarımın Modernizasyonu Projesi" kapsamında açık ve kapalı alanlarda tesis edilen Muharrem YILMAZ' ait çilek üretim alanlarını ve aynı üreticimize ait İlçe Müdürlüğümüz tarafından takibi yapılan örnek fındık bahçesine ziyaret gerçekleştirdi. Bunun ardından yine aynı proje çerçevesinde kurulan Kahraman YALÇIN'a ait ceviz bahçesinde incelemelerde bulundu. İl Müdürümüze ziyaretlerinde İl Müdür Yardımcımız Ekrem OĞURLU ve İlçe Müdürümüz Engin DEREBAŞI eşlik etti.

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ burada yaptığı açıklamada; "İlimiz genelinde olduğu gibi Perşembe ilçemizde de ana ürünümüz olan fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla örnek bahçeler oluşturuyoruz. Bugünde Perşembe ilçemizde İlçe Müdürlüğümüz tarafından takibi yapılan örnek fındık bahçelerimizden bazılarını ziyaret ettik. Bahçelerimizdeki verim bizleri ayrıca mutlu etti. Bu örnek bahçelerimiz ile birlikte tekrar gördük ki sadece tekniğine uygun budama, gübreleme yapıldığında ve zamanında hastalık ve zararlılarla mücadele edildiğinde arzu ettiğimiz verime ulaşmamız zor değil. Bende üreticilerimizi bu güzel uygulamaları için ayrıca tebrik ediyorum. " dedi

Perşembe ilçemizde fındığın yanında ilave gelir getirici ürünlerin üretimini artırmak amacıyla da önemli projeler uygulandığının altını çizen İl Müdürümüz; "İlçemizde bir yandan fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla çalışmalar yaparken diğer yandan da ilave gelir getirici ürünlerin üretimini artırmak için önemli projeler uyguluyoruz. Bu kapsamda kivi, çilek, ceviz ve örtü altı yetiştiriciliğini artırma noktasında önemli tesisler kuruyoruz. Bugün de DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile birlikte 2019 yılında uyguladığımız "Ordu İli Tarımın Modernizasyonu Projesi" kapsamında tesis edilen çilek ve ceviz bahçelerinde incelemelerde bulunduk. Bu tesislerimiz ekiplerimiz tarafından yakından takip ediliyor. Projelerimiz başarılı şekilde devam ediyor ve güzel sonuçlar elde ediyoruz. Bu tarz projelerimiz ile birlikte bu yılda yeni tesisler kurmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.