T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM DANIŞMANLARINA DİTAP EĞİTİMİ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 18.6.2020

Alıcı ve satıcıyı online olarak bir araya getirerek tarımsal üretim ve ticarete önemli bir ivme kazandıracak olan Dijital Tarım Pazarı'nın daha anlaşılır ve tüm kesimlere ulaşmasını sağlamak amacıyla çiftçilerimiz ile birebir sürekli etkileşimde olan ve İlimizde faaliyet gösteren tüm Tarım Danışmanlarına DİTAP eğitimi verilmiştir.

Tarım danışmanları aldıkları eğitim sayesinde hem kendileri sisteme kayıt olacak hem de danışmanlık hizmeti verdikleri üreticilerin sisteme kayıt olmalarına yardımcı olarak sistemi daha aktif ve kullanışlı hale getireceklerdir.

DİTAP'ta sözleşmeli üretim modeli ve ürünleri online pazarlama imkanı bulunacak olup Amaç sözleşmeli üretimi yaymak, üretici kesimin finansmana erişimini, tarımsal istihdamı ve tarımsal arazi ölçeğinin artırılmasıdır.

DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır. Bu sistemde üreticiler, alıcılar, kooperatifler, birlikler, nakliyeciler halciler, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörü, tarım danışmanları, finansman ve sigorta sektörü kısaca tüm paydaşlar olacaktır.

Sisteme kayıt yaptırmak isteyen üreticilerimizin ÇKS belgesi, alıcıların ise Sanayi ve Ticaret Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı olması gerekmektedir.

Üreticiyi koruyan, tüketiciyi kollayan bu sistem sayesinde Tohumdan, çatala tüm zincirin takip edildiği, sürdürülebilir üretimin sağlandığı, küçük çiftçimizin, büyük çiftçilerimiz ile aynı fiyat ve rekabet koşullarına ulaşması sağlanacaktır.

Dijital Tarım Pazarı sistemine www.dijitaltarimpazari.gov.tr web adresinden giriş yapılmaktadır.