T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ALTINORDU İLÇEMİZDE FAALİYET GÖSTEREN TARIM DANIŞMANLARINA DİTAP EĞİTİMİ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 28.5.2020

Alıcı ve satıcıyı online olarak bir araya getirerek tarımsal üretim ve ticarete önemli bir ivme kazandıracak olan Dijital Tarım Pazarı ile ilgili Altınordu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Altınordu ilçesinde faaliyet gösteren Tarım Danışmanlarına eğitim verildi. Tarım danışmanları aldıkları eğitim sayesinde hem kendileri sisteme kayıt olacak hem de danışmanlık hizmeti verdikleri üreticilerin sisteme kayıt olmalarına yardımcı olarak sistemi daha aktif ve kullanışlı hale getireceklerdir.

DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sistemde üreticiler, alıcılar, kooperatifler, birlikler, nakliyeciler, halciler, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörü, tarım danışmanları, finansman ve sigorta sektörü kısaca tüm paydaşlar yer alacaktır. Sözleşmeli ve planlı üretimi teşvik eden bu sistemde üreticiler ürünlerini değerinde satabilecek, alıcılar istediği kalite ve fiyatta ürüne ulaşabileceklerdir.

Tohumdan, çatala tüm zincirin takip edilebildiği ve sürdürülebilir üretimin sağlandığı bu sistem sayesinde küçük çiftçiler, büyük çiftçiler ile aynı fiyat ve rekabet koşullarına ulaşacaktır. Üreticiyi koruyan, tüketiciyi kollayan bu sistem sayesinde tarımsal üretim zincirinde sıfır atık da mümkün hale gelecektir. Sistemin istenilen amaca ulaşabilmesi amacıyla tüm üreticilerimizin ve alıcıların sisteme kayıt olması önem arz etmektedir.