T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlçe Finallerinde Dereceye Giren Üreticilerimize Ödülleri Verilmeye Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 18.2.2020

Ordu Valiliğimiz himayesinde İl-İlçe Müdürlüklerimiz ve Ziraat Odalarımız işbirliğinde ilimizde düzenlenecek olan "Fındık Üreticileri Yarışıyor" ödüllü bilgi yarışması kapsamında gerçekleştirilen ilçe finallerinde dereceye giren üreticilerimize ödülleri verilmeye devam ediyor. Bu kapsamda Perşembe ilçemizde de tören düzenlenmiş olup, törene Perşembe Kaymakamı Levent YETGİN, Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım TANDOĞAN, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ, Türkiye Ziraat Odaları Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan SOYDAN ve çok sayıda üreticimiz katılmıştır. 

Ödül töreninde İlçe Müdürümüz Engin DEREBAŞI ile Türkiye Ziraat Odaları Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan SOYDAN'ın konuşmalarından sonra söz alan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ yaptığı açıklamada; "İlimiz tarım alanlarının % 89'unda 125 bini aşkın üreticimiz tarafından fındık tarımı yapılıyor. Dünya fındığının % 25'i ilimizde üretiliyor. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere fındık hem ilimiz hem Ülkemiz açısından son derece önemli bir ürün. Bizim asli görevlerimizden bir tanesi de üreticilerimizin gelirlerini artıracak projeler uygulamak. Bu doğrultuda İl Müdürlüğü olarak fındıkta, verim ve kaliteyi artırmak dolayısı ile üreticilerimizin daha çok kazanmasını sağlamak amacıyla 2014 yılından bugüne önemli projeler uyguluyoruz. Bu projelerden biriside Valiliğimiz himayesinde Ziraat Odalarımız ile birlikte hayata geçirdiğimiz "Fındık Üreticileri Yarışıyor" ödüllü bilgi yarışmasıdır. Bu yarışma kapsamında geçtiğimiz günlerde ilçe finallerimizi gerçekleştirdik. Şimdi ise ilçe finallerinde dereceye giren üreticilerimize törenlerle ödüllerini veriyoruz. Bende elimden geldiğince bu törenlere katılmaya ve üreticilerimizin mutluluklarına ortak olmaya çalışıyorum" dedi.

"Fındık Üreticileri Yarışıyor" ödüllü bilgi yarışmasının bundan sonra düzenleyeceğimiz eğitimlerde yol göstereceğini vurgulayan İl Müdürümüz; " İlçe finallerinde yarışmaya katılan üreticilerimizin cevap kâğıtları şuan uzman ekiplerimiz tarafından ayrıntılı şekilde inceleniyor. Hangi konularda daha çok yanlışlar yapılmış ve nerede daha çok eksiklik var hepsi tespit edilecek. Bunun neticesinde düzenleyeceğimiz eğitimlerde bu konulara öncelik verilecek. Ben bunu bir yarışma değil daha çok eğitim organizasyonu olarak değerlendiriyorum. Çünkü bu organizasyon İl finaliyle de bitmeyecek. Yanlış yapılan konulardan yola çıkılarak ilimiz genelinde eğitimler düzenleyeceğiz. Ben yarışmaya katılan üreticilerimizi medeni cesaretlerinden dolayı kutluyor, başta Sayın Valimiz olmak üzere Ziraat Odalarımıza ve bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı. 

İl Müdürümüzün konuşmalarından sonra İlçe Belediye Başkanı Mustafa Sayım TANDOĞAN ilePerşembe Kaymakamı Levent YETGİN konuşma yapmış ve dereceye giren üreticilerimize ödülleri verilerek tören son bulmuştur.