T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ORDU'DA GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

Yayın Tarihi : 17.2.2020

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır Ülkemizde gıda güvenirliliğine yönelik denetimler; Bakanlığımıza bağlı 81 İl Müdürlüğü ve illere bağlı yetkilendirilmiş ilçe müdürlüklerinde çalışan kontrol görevlilerimizce yürütülmektedir. 17-22.02.2020 tarihlerinde denetim seferberliği başlatılmıştır. İlimizde de 19 ilçemizde aynı kapsamda 6 gün süreyle gıda denetimleri gerçekleştirilecektir.

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, hafta boyunca sürecek seferberlikte, ilk olarak süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerlerinin denetimlerine başlanmıştır. Bakanlığımız tarafından başlatılan "Ürün Bazlı" denetim seferberliği ile birlikte ilimizde de yoğun bir çalışma başlatılmış ve görevli tüm gıda kontrol görevlilerinin denetime çıkmaları planlanmıştır.

Vatandaşlarımızdan gelecek geri bildirimleri son derece önemsiyoruz. Alo 174 Gıda  hattının, herhangi bir uygunsuzluk, usulsüzlük olduğunu düşündükleri her durumda hemen kullanmaları noktasında tüm tüketicilerimize  çağrıda bulunuyoruz.