26.10.2018 / Gösterim Sayısı : 106

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

#İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

 İl Müdürümüz Kemal YILMAZ'ın başkanlığında İl Müdür Yardımcıları, İlçe ve Şube Müdürlerinin katılımı ile 2018 yılı için koyduğumuz hedeflerde ve uyguladığımız projelerde ne durumda olduğumuzu görmek, eksiklerimiz varsa bu konularda neler yapabileceğimizi değerlendirmek ve önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Kemal YILMAZ toplantı açılışında yaptığı konuşmada; "İlimizde 120 bini aşkın üreticimiz fındıkla ilgilenmektedir. Bu rakamdan da anlaşılacağı üzere İlimizin en önemli tarımsal ürünü fındık olup, bu konuda yapacağımız en ufak bir katkı bile 120 bin üreticimizi doğrudan etkilemektedir.  Bunun farkında olarak bizler de fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik birçok çalışma yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu çalışmaların başında ilimizde oluşturduğumuz örnek bahçelerimiz gelmektedir. Öncelikle üreticilerimizin yaptığı hatalı budama ve gübrelemelerin ortadan kaldırılması ve üreticilerimize örnek teşkil etmesi amacıyla İl Müdürlüğümüz uzman personellerinin gözetiminde il genelinde 100’ ün üzerinde örnek bahçe oluşturduk. Oluşturduğumuz örnek bahçelerin yanında yaklaşık 3 bin budama elemanı yetiştirdik. Yine bu yıl sonuna kadar ilimizde uygulayacağımız kapsamı çok geniş olan bir proje ile birlikte, her ilçemizde en az 10 da olmak üzere örnek bahçeler oluşturacağız. Bu bahçeleri oluştururken aynı zamanda o ilçede budama ve gübreleme işlemlerini yapan kişilere de eğitim vereceğiz. İlçe Müdürlerimizden bu örnek bahçelerin sürekli takip edilmesi konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini özellikle rica ediyorum.

Örnek bahçelerimizin yanı sıra fındıkta önemsediğimiz bir diğer konu da ilimizdeki  fındık bahçelerinde yaşlanma sebebiyle yaşanan verim ve kalite kaybıdır. Bu kapsamda İlimiz yetiştiricilerine örnek teşkil etmesi için "Fındıkta Yenileme ve Gençleştirme Projesi" ni uyguladık. Bu projemiz ile demonstratif amaçlı yaklaşık 100 dekar alanda yaşlı ve verimden düşmüş eğimli bahçelerde teraslar oluşturulmuş ve bu teraslara tek dal dikim sistemi kullanmak suretiyle modern bahçeler tesis edilmiştir. Bu alandaki çalışmalarımız da devam edecektir.

İlimizde ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik yapılan çalışmaların da başarıyla devam ettiğinin altını çizen İl Müdürümüz; “Özellikle çilek yetiştiriciliği konusunda çok yol kat ettik. Son yıllarda üretim miktarı 15 tona kadar gerileyen çilek yetiştiriciliği, İl Müdürlüğümüz tarafından verilen destekler ve yapılan eğitim çalışmaları sonucunda önceki yıl koyduğumuz hedef olan 1000 tona 2018 yılı sonunda ulaşacaktır. Yine son yıllarda gelişmekte olan istiridye mantarı üreticiliğini artırmak için de çalışmalar devam ediyor. Uyguladığımız projeler, verdiğimiz eğitimler ve destekler sonucunda 2015 yılında 1 işletmemiz varken, şu an itibari ile işletme sayımız 20’ye ulaşmıştır. Yeni uyguladığımız projelerle birlikte 10 tanesi İl Müdürlüğümüz ve DOKAP işbirliğinde, 6 tanesi Genç Çiftçi Projesi kapsamında olmak üzere 16 tane daha yeni tesis ilimize kazandırılmış olacak." dedi.

Meralarımızda önceki yıl koyduğumuz hedefi de geçerek 30 bin 104 ha alanda tahsis çalışmaları yapıldığını vurgulayan İl Müdürümüz; “ 2018 yılında meralarımızda 30 bin 104 ha alanda tahsis çalışmalarını tamamladık. Bunun sonucunda ilimizde bulunan 50 bin hektar mera alanının bu güne kadar yapılan çalışmalarla yaklaşık 45 bin  hektarında tahsis çalışmaları tamamlanmış olacak. Bunun yanında 2018 yılında bir önceki yıla göre buzağı desteklemelerine rekor düzeyde başvuru oldu. İlimizde 2017 yılında yaklaşık 9.5 milyon TL destekleme ödemesi gerçekleştirilirken 2018 yılında ise düzenlediğimiz eğitimler ve yaptığımız kimliklendirme çalışmaları neticesinde 23 milyon TL ödeme gerçekleştirilmiş olacak. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere 2018 yılında yapılacak olan toplam destekleme miktarının, 2017 yılında yapılan destekleme miktarının 2 katından daha fazla olduğu görülmektedir” dedi.

Denetim çalışmalarına da aralıksız devam edildiğini anlatan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; " İl Müdürlüğümüz gıda kontrolör ekiplerimiz gıda işletmelerinde, hayvan sağlığı ekiplerimiz yol denetimlerine, su ürünleri denetim ekiplerimiz denizlerde, satış yerlerinde ve yolarda eş zamanlı olarak denetimler gerçekleştiriyor. Bundan sonra da ekiplerimiz tüm görev alanlarımız içerisinde denetimlerine aralıksız devam edecekler. " dedi.

Yaptığımız tüm çalışmalar ışığında gerçekleştirdiğimiz hedefleri daha yukarı koyarak ilimiz tarımını geliştirmek için daha çok çalışacağız diyen İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Bizler çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak zorundayız. Bunun için de öncelikle üretimi artırarak kırsal kalkınmayı sağlamamız lazım. Kırsal kalkınmanın sağlanması ülkemizin kalkınmasında önemli bir yere sahip. Bunun için mesai mefhumu gözetmeden aynı titizlikle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yaptığımız çalışmalarımızda mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. " diyerek sözlerini tamamladı.

İl Müdürümüzün konuşmasının ardından yapılan çalışmalar ve uygulanan projeler ile yapılacak çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alışverişine geçilerek toplantı sona erdirildi.

''