24.10.2018 / Gösterim Sayısı : 166

Doğal Çiçek Soğanlı Bitkileri Koruma Projesi Ordu’da Uygulanmaya Başladı

#Doğal Çiçek Soğanlı Bitkileri Koruma Projesi Ordu’da Uygulanmaya Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından, Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında, "Doğal Çiçek Soğanlı Bitkileri Koruma Projesi" yürütülmektedir.

Bu projenin amacı, doğada endemik olarak bulunan doğal çiçek soğanlarının sürdürülebilir kullanımına imkân vermek amacıyla, bu bitkilerin tarımını yaptırarak, doğadan sökümünü minimum seviyeye indirmek, yöre halkına alternatif bir geçim kaynağı sağlamak, istihdamı arttırmak, ülkemizin biyoçeşitliliğini korumak ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.

Proje kapsamındaki  19 İl Müdürlüğünden biri olan İlimizde de doğada endemik olarak bulunan Karadeniz kardeleni (Galanthus woronowii), Göl soğanı (Leucojium aestivum), Ak zambak (Lilium candidum), Sıklamen (Ciclamen coum) ve ilimizde denenmesi amacıyla Adıyaman ters lalesi (Firitillaria persica L.) soğanları Altınordu ilçesi Kayabaşı Mahallesinde üretim yapan üreticimiz Sevil ŞAHİN'e teslim edilerek, tekniğine uygun olarak dikimleri yaptırılmıştır.

Ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını ve ilimizde doğal çiçek soğanlı bitkilerin üretiminin yaygınlaşmasını diliyoruz.

''