10.7.2018 / Gösterim Sayısı : 575

2018 Yılı Buzağı Destekleme Başvuruları Başladı

Bakanlığımızca hayvancılığın desteklenmesi maksadı ile her yıl hayvancılık desteklemelerine ilişkin tebliğ yayımlanmakta ve dönemler halinde hayvancılık desteklemeleri yapılmaktadır. Buzağı desteklemeleri bu kapsamda yapılan hayvancılık desteklemelerinden biri olup İlimizde; işletmede doğan, 4 ay boyunca doğduğu işletmede kalan, küpelenerek kayıt altına alınan ve aşıları tamamlanan her buzağıya 750 TL'ye kadar destekleme ödemesi yapılmaktadır.

         Bu kapsamda 2018 yılında doğan buzağılar için destekleme başvuruları başlamış olup başvurular 31 Ağustos tarihinde sona erecektir. Herhangi bir yetiştirici örgütüne veya hayvancılıkla ilgili birliğe üye olmayan yetiştiricilerin doğrudan kendilerinin 31 Ağustosa kadar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize başvuru yapmaları gerekmektedir. Hayvancılık birlikleri veya hayvancılık örgütlerine üye yetiştiricilerimizin ise üyesi oldukları birlik/örgüt üzerinden başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

         2018 yılında doğan buzağılar ile ilgili başvurular 2 dönem halinde yapılmakta olup 1. Dönem( 31 Ağustos 2018) başvurularını yapamayanlar 2. Dönem olan 2 Mayıs-1 Temmuz 2019 tarihleri arasında başvurularını yapabilirler. Birinci dönemde başvuruda bulunduğu halde eksikleri nedeniyle desteklemeden yararlanamayanlar, ikinci dönemde eksikliklerini gidermesi halinde desteklemeden yararlandırılacaktır.

Yetiştiricilerimizin desteklerden yararlanabilmeleri için;

  1. Buzağılar, 01/01/2018-31/12/2018 tarihleri arasında doğmuş olmalı, doğduğu işletmenin ve anasının Bakanlık kayıt sisteminde kaydı bulunmalıdır.
  2.  Buzağılar, küpelenmiş olmalıdır. Birinci dönem buzağı desteklemesine başvuranlar için 01/10/2018 tarihine kadar, ikinci dönem buzağı desteklemesine başvuranlar için ise 01/04/2019 tarihine kadar TÜRKVET/E-Islah'a kayıt edilmiş ve doğduğu işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış olmalıdır.

      3. Buzağılarını işletmesinde 4 ay büyütmeden erken yaşta satmak isteyen yetiştiricilerimizden en az 50 baş dişi sığırı olanlar 4 aydan önce buzağılarını satabilir. Ancak, bunun için buzağılarını erken yaşta satmak istediklerini işletmesinin kayıtlı olduğu İl/İlçe Müdürlüklerine, satışını yapacağı buzağıların kulak küpe numaralarını liste halinde dilekçeyle bildirmeleri gerekmektedir.


''