13.6.2018 / Gösterim Sayısı : 372

2018 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvuruları 30 Haziran 2018 Tarihinde Sona Eriyor

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza ait Çiftçi Kayıt Sistemine(ÇKS) 2018 yılı üretim sezonu için kayıt başvuruları 30 Haziran 2018 tarihinde sona eriyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Bakanlığımız tarafından çiftçilerimize yönelik birçok destekleme yapılmaktadır. Bitkisel üretim alanında yapılan desteklemelerde ÇKS'ne kayıtlı olmak birincil şarttır. İlimiz Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 120 bini aşkın çiftçisiyle Ülkemizde ilk sırada yer almaktadır.  Bu üreticilerimize ana ürünümüz olan fındık için 2017 yılında yaklaşık 281 milyon TL fındık alan bazlı destekleme ödemesi, yaklaşık 25 milyon TL de mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yaptık. Üreticilerimizin tarımsal destekleme ödemelerinden yararlanabilmeleri için her üretim yılı çiftçi kayıt sistemi kayıtlarını mutlak suretle güncellemeleri gerekmektedir. Güncellemelerini yapmayan üreticilerimizin fındık alan bazlı gelir desteği, mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi desteği, iyi tarım ve organik tarım desteklemeleri gibi daha birçok bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanmaları mümkün olmayacaktır. Üreticilerimizin mağduriyet yaşamamaları için 30 Haziran 2018 tarihi mesai bitimine kadar öncelikle başvuru yapıp yapmadıkları konusunda İl/İlçe Müdürlüklerimizden bilgi edinmeleri, şayet başvuru yapmamışlarsa, İlçe Müdürlüklerimizden temin edecekleri çiftçi kayıt formlarını muhtar ve azalara onaylatarak, ziraat odalarından alacakları çiftçi belgesi ile birlikte, tekrar ÇKS'ye kayıtlı oldukları İlçe Müdürlüklerimize teslim etmeleri gerekmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularını 30 Haziran tarihine kadar yapan fındık üreticilerimizin aynı şekilde fındık alan bazlı gelir desteği için de 31.12.2018 tarihine kadar başvurularını kayıtlı oldukları İlçe Müdürlüklerimize yapmaları ve ilimize önemli miktarda kaynak akışı sağlayan bu ödemelerden faydalanmaları büyük önem taşımaktadır" diyerek sözlerine son vermiştir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak 2018 üretim yılının üreticilerimiz için bol ve kazançlı geçmesini temenni ediyoruz.

''