13.6.2018 / Gösterim Sayısı : 151

Ramazan Ayı Boyunca 1.439 Gıda Denetimi Gerçekleştirdik

​Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya erişimini sağlamak amacıyla yıl boyunca denetimler gerçekleştirmekteyiz. Bu amaçla içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle bu denetimlerimizi artırarak devam ettirdik.

İl genelinde yapılan Ramazan ayı denetimleri  hakkında açıklamalarda  bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Kemal YILMAZ; Vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın önem verdiği konuların başında gelmektedir. Ramazan ayı içerisinde de gıda denetimlerimiz hız kesmeden devam etmiştir. İl ve İlçelerimizde yapılan gıda denetimleri; ilimizde üretilen, satılan ve toplu tüketime sunulan gıda maddelerinin güvenilirliğine yönelik denetimler, riske dayalı denetim, rutin denetim, Bakanlık/İl Yıllık Programı kapsamında numune denetimleri, 174 Alo Gıda hattı şikâyet ve ihbar denetimleri ile takip denetimleri şeklinde yürütülmektedir. Bunların dışında özel günler, özel dönemlerde de denetimler yapılmaktadır. Bu amaçla içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle denetimlerimiz artırılmıştır. Özellikle ekmek-ekmek çeşitleri ile pide üretim ve satış yerleri, tatlı üretim ve satış yerleri, toplu tüketim işyerleri,  pastacılık ürünleri üretim ve satış yerleri ile yoğun alışveriş yapılan diğer perakende işletmelerinin denetlenmesine ağırlık verilmiştir.

Bu kapsamda Ramazan ayı içerisinde İl genelinde toplam 1.439 gıda denetimi gerçekleştirilmiştir. Denetimlerde mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla; 95 adet yurtiçi denetim amaçlı numune alınmıştır. Gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimde tespit edilen insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturan uygunsuzluklar, genel ve özel hijyen kurallarına aykırılıklar ve diğer uygunsuzluklar nedeniyle 9 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır.

ALO 174 Gıda Hattının önemine de değinen İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; "Tüketicimizin her zaman ulaşabileceği ALO 174 Gıda Hattı, tüketiciye gıda güvenilirliğiyle ilgili her türlü ihbar ve şikâyette bulunma imkanı tanımaktadır. Tüketiciler başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşları gıda denetim ve kontrolünde aktif rol almaya davet ediyoruz. Türkiye'nin her yerinden Alo 174 Gıda Hattı'nı çevirerek olumsuzlukları çağrı merkezine bildirebilirler." diyerek sözlerine son vermiştir.

''