16.5.2018 / Gösterim Sayısı : 340

Çocuklar Tarımla Buluştu

#Çocuklar Tarımla Buluştu 2018

Toprağın önemi ve doğal kaynakların korunması, ülkemizde tarım ve hayvancılığın genel durumu, bitki yetiştiriciliği, sürdürülebilir ve güvenli gıda konularının öğrencilere benimsetilmesi ile çocuklarımıza doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ile gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek ve tarımı sevdirmek amacıyla İl Müdürlüğümüzce 9-11 Mayıs 2018  tarihleri arasında 15 Temmuz İlkokulu’ndan 25 öğrencinin katılımı ile "Lider Çocuk Tarım Kampı" düzenlenmiştir. 

Düzenlenen kamp etkinlikleri çerçevesinde ilk gün gıda, tarım ve hayvancılıkla ilgili bilgilendirmeler yapıldıktan sonra,  bu yılın tarım kampı teması olan Beslenme ve Biyoçeşitlilik Projesi kapsamında “Yenilebilir Yabani Bitki Türleri” konusunda verilen bilgilerin ardından Fatsa İlçesi Kabakdağı Mahallesinde Biyoçeşitlilik ile ilgili gezi yapılmıştır. Devamında yine Fatsa ilçemizde bulunan Süt işleme tesisi ziyaret edilerek sütün önemi hakkında çocuklarımız bilgilendirilmişlerdir. Ardından da Fatsa Ziraat Odasına ait örnek üretim alanında yer alan seralar gezilmiş, çocuklarımızla birlikte saksılara sebze fidesi dikimi gerçekleştirilmiştir.

Kampın ikinci gününde Arıcılık Araştırma Enstitüsü ziyaret edilerek sofraların tadı balın üretim aşaması ve arıcılık faaliyetleri anlatılmış olup, Kayabaşı mahallesinde bulunan çilek işletmesi ziyaret edilerek çocuklarımız çilek hasadı gerçekleştirmişlerdir. Ardından kökenli mahallesinde bulunan Serbest Sistem Tavuk İşletmesi ve Gülyalı İlçesinde bulunan Mantar işletmesi ziyaret edilerek tavuk yetiştiriciliği ve mantar yetiştiriciliği hakkında bilgiler verilmiştir.

Kampın son gününde ise ilimizin en önemli tarımsal ürünü olan fındığın, işlenmesi ile ilgili olarak fındık işleme tesisi ziyaret edilmiştir. Fındık işleme tesisi ziyaretinden sonra İl Müdürlüğümüz yemekhanesinde çocuklarımızla birlikte yenilebilir yabani bitkilerden olan ve yöremizde çokça tüketilen “melocan” bitkisinin yemeği yapılarak tatmaları sağlanmıştır. Sonrasında İl Müdürlüğümüz  bahçesinde oyunlar oynayan öğrencilere düzenlenen etkinlikler sonucunda kamp katılım belgesi İl Müdürümüz Kemal YILMAZ tarafından verilerek kamp sona ermiştir. "Lider Çocuk Tarım Kampı"na katılan çocuklarımızın bu etkinliklerle tarıma, doğaya, gıdalara ve hayvancılığa farklı bir gözle bakabilmeleri sağlanmıştır.

''