16.5.2018 / Gösterim Sayısı : 127

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ İl Müdürümüz Kemal YILMAZ’la Birlikte Çilek Üreticilerimizi Ziyaret Etti

#Valimiz Sayın Seddar YAVUZ İl Müdürümüz Kemal YILMAZ’la Birlikte Çilek Üreticilerimizi Ziyaret Etti

Valimiz Sayın Seddar Yavuz, İl Müdürümüz Kemal Yılmaz’la birlikte Altınordu İlçesi Kayabaşı Mahallesinde bulunan Selçuk Şahin ve Mehmet Ali Turan isimli üreticilerimize ait çilek bahçelerini ziyaret etti.

Çilek üretim alanlarını gezerek, çilek üreticilerimizden detaylı bilgi alan Vali Seddar Yavuz, çilek tarlasında çalışan işçilerle hem sohbet etti, hem de yeni ürün çileklerden toplamayı  ihmal etmedi.


Üreticimiz Selçuk Şahin Sayın Valimize sundukları bilgide; İlk olarak 2013 yılında 10 dekarı örtü altı olmak üzere 40 dekarlık alanda çilek bahçesi kurduklarını, bugün ise 75 dönüm alanda yılda yaklaşık 300 ton civarında çilek üretimi gerçekleştirdiklerini ve yüze yakın işçi istihdam edildiğini, fide üretimini de kendilerinin yaptığını söyledi.


Valimiz Sayın Seddar Yavuz da ziyaret sırasında yaptığı açıklamada; “Fındığın yanında üreticilerimize ek gelir getirici yeni ürünleri kazandırmaya yönelik çalışmalar kapsamında ürün çeşitliliğinin artırılması büyük önem arz ediyor. Bugün Altınordu ilçemize bağlı Kayabaşı Mahallemizde kurulan çilek bahçemizi gezdik. 2013 yılında çilek yetiştirmeye başlayarak günümüze kadar başarıyla sürdüren ve örnek teşkil eden üretici Selçuk Şahin’i ve ortaklarını kutluyorum” dedi.

 

İl genelinde 400 dekar alanda bin tonun üzerinde çilek hasadı beklendiğini hatırlatan Vali Yavuz, ”Çilek üretimi Altınordu, Kabadüz, Perşembe, Gülyalı, Ünye, Ulubey gibi birçok ilçemizde yaygın olarak yetiştiriliyor. Dekarda yüzde 33, üretimde ise yüzde 50 oranında bir artış bekliyoruz. Yeni ürünlerin kazandırılması noktasında Valilik olarak katkı ve desteklerimiz devam edecektir. Genç girişimci kardeşlerimizi de yürekten kutluyor, diğer çiftçilerimize de örnek olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
''